Muzyka Chopina zagości ponownie w cieszyńskim teatrze!

0
238
- reklama -

Kate Liu – laureatka Konkursu Chopinowskiego zagra podczas czwartej odsłony „Klasyki nad Olzą”. Koncert, który odbędzie się w niedzielę, 19 maja to zarówno gratka dla melomanów, jak i ogromny zaszczyt dla cieszyńskiego teatru!

Światowy rozgłos pianistce przyniosła III nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka otrzymała wówczas również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków oraz nagrodę publiczności przyznawaną przez słuchaczy Polskiego Radia. Słuchacze zachwycali się jej wrażliwością, inteligencją i intuicją muzyczną. Pianistka urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat, dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę. Miała osiem lat, kiedy przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Występowała m.in. w Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Carnegie Hall, Severance Hall w Cleveland, La Maison Symphonique w Montrealu, Kennedy Center w Waszyngtonie, salach koncertowych Szanghaju i Osaki, Filharmonii Narodowej w Warszawie , NOSPR w Katowicach. Grała recitale na międzynarodowych festiwalach m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W Symphony Centre w Chicago zagrała Fantazję f-moll na cztery ręce Schuberta ze światowej sławy pianistą Lang Langiem.

Współpracowała m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Daegu, Montrealu, Hilton Head, Evanstonu i Skokie Valley, Cleveland Orchestra oraz Rochester Philharmonic, a w Polsce z orkiestrami filharmonii w Warszawie i Poznaniu oraz Orkiestrą Polskiego Radia. Jej debiutancki album z muzyką Chopina ukazał się w 2016 r. i zawierał nagrania występów pianistki na Konkursie Chopinowskim.

- reklama -

Cieszyńskie spotkanie z wirtuozerią Kate Liu poprowadzi dobrze znany publiczności Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych specjalizujący się w muzyce fortepianowej, a w szczególności w interpretacji dzieł Chopina.

Szczegółowe informacje na temat koncertu dostępne są na stronie www.teatr.cieszyn.pl

(SM)