Nowy Ład – kto straci, a kto zyska?

0
749
depositphotos.com
- reklama -

Jesteśmy firmą, która już od kilkunastu lat prężnie działa w usługach księgowych. Staramy się nieustannie poszerzać naszą wiedzę i umiejętności, tak aby dostarczyć Wam najlepszą z możliwych ofert, dlatego też współpracujemy z Kancelarią Prawną i Podatkową Natalii Stoch-Mika, która oferuje pomoc w zakresie odpowiedniego stosowania przepisów prawa, zapewnia wsparcie w sporach mających na celu ochronę praw klienta, jak również przy sporządzaniu umów, zawieranych w ramach prowadzonej działalności, prowadzeniu spraw przed sądami powszechnymi, administracyjnymi oraz przed organami administracyjnymi.

Naszą najważniejszą misją w prowadzonych usługach rachunkowych jest ułatwienie Ci wszystkich spraw księgowych, tak abyś mógł skupić się na tym co najważniejsze, czyli na prowadzeniu i rozwoju swojej firmy.

Nasze sumienność i odpowiedzialność – to Twój spokój i bezpieczeństwo. Zadbamy o wszystkie formalności i zmiany w ustawach. Pomożemy Ci w osiągnięciu zamierzonych celów.

Podatki to ważny temat zwłaszcza dzisiaj?

- reklama -

Ważny, zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą własny biznes. Wprowadzone od stycznia przepisy i brak ich spójności powoduje spore zamieszanie wśród księgowych i doradców podatkowych, a w konsekwencji u właścicieli firm, których to wszystko najbardziej dotyka.

Co takiego ważnego weszło w życie od 1 stycznia tego roku

Nowy rok przyniósł tzw. Polski Ład. Wiedzieliśmy, że zmiany mają być spore i widzieliśmy wszyscy projekt ustaw zmieniających parę miesięcy wcześniej. Mniej więcej od września już wiadomo było, że projekt nie ulegnie znaczącym zmianom. Niestety co nagle to po diable i tak szybkie tworzenie przepisów spowodowało spory bałagan i nieścisłości. Wiele kwestii nie zostało doprecyzowanych, co wprowadziło ogromny zamęt i niepewność co do tego w jaki sposób w praktyce trzeba je stosować.

Znaczne zamieszanie spowodowane jest oczywiście wprowadzeniem zmian w zakresie naliczania składek zdrowotnych (które przecież nie są składką zdrowotną, tylko ekstra podatkiem, który wszyscy płacimy). Składka zdrowotna ma przecież zupełnie inny cel, a wszystkim płacącym w związku z podwyższeniem jej wartości nie zmieni się dostęp do instytucji służby zdrowia ani jakość leczenia.

Polski Ład zmienił sposób naliczania oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, co w dużej mierze uzależnione jest od formy opodatkowania. Sam fakt, iż składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku budzi wśród podatników strach przed wysokością daniny do urzędu skarbowego, jednak problemy sięgają dalej. Do głównych czynników budzących strach zaliczyć można następujące kwestie.

Rozliczający się na zasadach ogólnych obliczają składkę zdrowotną zważywszy na dochód w miesiącu poprzedzającym miesiąc rozliczeniowy. Przedsiębiorcy obawiają się zatem wysokich dochodów, co właściwie jest ich celem w działalności, gdyż wysokość składki zdrowotnej rośnie w miarę wysokości dochodu. Skutkować to niestety może próbą ucieczki od wysokiej daniny do ZUS poprzez nierzetelne wykazywanie dochodu.

Niemniej obaw mają również przedsiębiorcy rozliczający się wg zasad ryczałtu. Głównym problemem jest konieczność wyrównania wysokości składki zdrowotnej liczonej wg niższego progu przychodów w momencie, kiedy podatnik przekroczy ów niższy próg i wejdzie w wyższy. Ostatecznie miesięczna składka zdrowotna powinna być opłaca przez cały rok w takiej wysokości, w jakim progu przychodów mieści się przedsiębiorca na koniec roku podatkowego. Polski Ład daje co prawda możliwość obliczania składki zdrowotnej wg przychodu z roku poprzedniego, jednak przedsiębiorcy nie są w stanie określić jakie tempo przybierze ich działalność.

Kto traci a kto zyskuje?

Wbrew zapowiedziom na Polskim Ładzie nie tracą tylko cwaniacy. Z moich doświadczeń wynika, że straci przede wszystkim klasa średnia – pominę wypowiedzi niektórych osób w zakresie zarobków klasy średniej. Chodzi o tą klasę średnią w Polsce, która od kilku lat zarabia ciężką pracą, ale nie opłaca im się tworzyć rozbudowanych struktur kapitałowych – mówiąc wprost nie opłaca im się kombinować.

W tym miejscu chciałabym podkreślić, że coraz więcej kontroli obserwuję u podatników, którzy prowadzą rozbudowaną działalność gospodarczą i regularnie płacą podatki. Coraz częściej słyszę opinie swoich klientów i innych doradców podatkowych, że urzędnicy na siłę szukają pieniędzy.

Sposób działania Urzędów, przy tak szybkiej zmianie przepisów i braku możliwości realnego przygotowania się na zmiany, mocno daje się we znaki przedsiębiorcom.

Nowy Ład wprowadził spore zamieszanie i problemy z zastosowaniem przepisów podatkowych. Należy zatem systematycznie śledzić zmiany i oświadczenia oraz wytyczne publikowane przez Ministerstwo Finansów. Zmiany w zakresie stosowania przepisów często zmieniają się z dnia na dzień.

Dobrze jest zatem nawiązać stałą współpracę z biurem rachunkowym oraz doradcą podatkowym, którzy na bieżąco będą wspierać firmy w zastosowaniu przepisów podatkowych i wdrażaniu poszczególnych obowiązków nałożonych nowymi przepisami.

 

BIURO RACHUNKOWE TM PROGRES SP. Z O. O. to
Kompleksowa obsługa księgowo – podatkowa oraz obsługa kadr i płac

 

TM Progres sp. z o.o.
Biuro Rachunkowe

ul. Krakowska 83
34-120 Andrychów

tel. +48 577 588 730
tel. +48 536 001 111
biuro@tmprogres.pl
tmprogres.biuro@wp.pl
Usługi księgowe Andrychów, księgowa, biuro rachunkowe | TM Progres