Otevřené ateliéry/Otwarte pracownie

0
1014
fot. Dominik Dragoš
- reklama -

Otevřené ateliéry/Otwarte pracownie to cykliczna akcja odbywająca się w Cieszynie i czeskim Cieszynie. Po obu stronach Olzy otwierają się dla zwiedzających pracownie artystyczne, rękodzielnicze, galerie, studia i salony. Jest to wspaniała okazja do spotkania z artystami, projektantami, fotografami oraz entuzjastami sztuki i rzemiosła, którzy na co dzień dbają o to, aby nasze życie było piękniejsze, pełniejsze i bardziej kolorowe.

Druga edycja Otwartych pracowni odbyła się w dniach 25.05 – 28.05.2018 roku. Akcję rozpoczęto wernisażem w ogrodzie Galerii 13 na Nowym Mieście w Cieszynie. Galeria 13 była sercem i centrum tegorocznych Pracowni. Odbyły się w niej wystawy malarstwa Beaty Hlavač z Atelier Rosana, Klaudii Švrčkovej, Dominika Dragoša oraz pokaz fotografii Katarzyny Harasimczuk.

Od piątku do poniedziałku można było odwiedzić pracownie i studia uczestników, wziąć udział w warsztatach szycia w studiu Purpura i  Warsztatowni Praktycznej Pani Renaty Weber. Studio Proszę Bardzo zorganizowało zajęcia dla dzieci z klockami Incastro a pracownia architektoniczna 4Arch pokazowe zajęcia z rysunku. Ponadto w tym roku swoje podwoje otworzyli dla zwiedzających Atelier Stylu Moniki Mol, Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji, Kwiaciarnia i Pracownia Florystyczna Blanki Zapletalovej, sklep z materiałami plastycznymi i rękodziełem Creativ.

Otwarte Pracownie w swoim zamyśle mają rozpowszechnić i zareklamować artystyczne projekty, mniej lub bardziej komercyjne działania w zakresie rzemiosła i sztuki, miejsca, gdzie można się spotkać w twórczej atmosferze, sklepy z zapleczem i asortymentem potrzebnym do pracy artystycznej. Celem Pracowni jest właśnie spotkanie, zderzenie i konfrontacja doświadczeń wynikających z prowadzenia własnych działalności, nawiązanie współpracy i kontaktów lokalnych na pograniczu, znalezienie nowych kanałów reklamowych. 

- reklama -

Akcja organizowana jest przez duet polsko-czeski:  Veronikę Křístkovą i Magdalenę Żuraw-Peč pod szyldem stowarzyszenia Člověk na hranici.