Obrosły kamieniem kran, zakamieniony czajnik na wodę lub nieestetyczne osady w łazience przeważnie czyścimy gotowymi preparatami kupowanymi w sklepach. Nie są ani tanie ani obojętne dla środowiska. Tymczasem szybko i bez wysiłku możemy usunąć je sokiem z cytryny. Podobnie ma się sprawa z proszkami i płynami do prania. Te silnie chemiczne substancje, często drażniące wrażliwą skórę możemy zastąpić ekologiczną i łatwą do uzyskania sodą kalcynową.
Jak ją uzyskać i do czego stosować
Najprościej kupić w sklepie internetowym lub zrobić ją samemu z sody oczyszczonej dostępnej w każdym sklepie spożywczym. Sodę oczyszczoną rozprowadzamy po blasze i przez około godzinę, w temperaturze 200 stopni, podgrzewamy w piekarniku, od czasu do czasu przesypując. Tak otrzymana substancja jest lekka, puszysta, doskonale rozpuszcza się w wodzie. Zmieszana z płatkami mydlanymi nadaje się do prania tkanin, wspaniale zmiękcza wodę i usuwa zabrudzenia. Zmieszana z odrobiną wody utlenionej tworzy płyn idealny do usuwania plam i przebarwień, zaś z sokiem z cytryny – płyn do namaczania przed praniem ubrań zszarzałych, przepoconych z plamami po dezodorantach. Nie uczula i nie powoduje podrażnień skóry.
W zależności od potrzeb może służyć do mycia powierzchni lub zrobienia tabletek do zmywarki. Wykazuje silnie właściwości rozpuszczające osady mineralne. Dlatego też nadaje się również do oczyszczania przypalonych garnków. Skuteczność sody kalcynowanej uzależniona jest od twardości wody i stopnia zabrudzonej powierzchni.
Bezpieczeństwo
Soda kalcynowana uznawana jest za substancje bezpieczną. Działa jednak drażniąco na oczy, dlatego należy zachować środki ostrożności. Dbać o dokładne odmierzanie i trzymać z dala od dzieci. Sprzątając przy pomocy sody kalcynowanej dobrze korzystać z rękawiczek gumowych.
Na etykietach produktów występuje pod symbolem E500(I). Symbol ten możemy znaleźć m.in. na etykietkach wielu wyrobów cukierniczych jak słodziki, dżemy lub lody.
źródło: www.ekologia.pl