29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic

0
1541
- reklama -

Czerwiec w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie rozpocznie się mocnym, teatralnym akcentem. Kolejną dawkę emocji przygotowuje dla fanów teatru z najwyższej póki Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic. W programie 9 spektakli konkursowych, w których zmierzą się teatry z Polski, Czech i Słowacji oraz spotkania z twórcami, warsztaty i lekcje teatralne dla dzieci, koncerty, wystawy oraz spektakle plenerowe.

 

Festiwal zainauguruje profesjonalna, czeska grupa teatralna Cirk La Putyka, która wpisuje się w ideę „nowego cyrk”, przekraczając jednocześnie granice tego gatunku tworząc własną, specyficzną poetykę, którą nazywa „cyrkiem z gospody”. Najnowszy spektakl Isole, który zaprezentowany zostanie podczas festiwalu również przekraczał będzie dotychczas wyznaczone granice. Będzie on bowiem łączył w sobie wiele rozmaitości takich jak hałas i dźwięk, ruch i melodię, rytm i głos, a wszystko to w wykonaniu muzyków, tancerzy i akrobatów z Cirku La Putyka.

Oprócz praskiego teatru, w konkursowym programie zobaczymy pięć spektakli polskich, w tym jeden w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego oraz dwa spektakle z Czech oraz jeden ze Słowacji. – Najlepszy spektakl 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic wybierze publiczność, w głosowaniu które odbywać się będzie po zakończeniu każdego występu. W ten sposób Złamany szlaban trafi do twórców, którzy dostarczą festiwalowej publiczności najwięcej emocji, urzekając ją zarówno przedstawioną historią, jak i zastosowanymi środkami wyrazu – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová reprezentująca stowarzyszenie Člověk na hranici, które wraz z Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką organizuje obecnie festiwal teatralny Bez Granic.

- reklama -

W programie festiwalu znalazły się także spotkania z twórcami, warsztaty i lekcje teatralne dla dzieci, koncerty, wystawy oraz spektakle plenerowe. – Budując program staraliśmy się wybrać takie elementy, które pozwolą nam pojawić się w wielu przestrzeniach obu miast. Dlatego też oprócz teatrów po obu stronach Olzy, festiwal pojawi się w otwartej przestrzeni miejskiej, w obiektach zaprzyjaźnionych instytucji kultury, ale także w miejscach, które dotychczas w Cieszynie nie były kojarzone z teatrem. Będą to zarówno płatne wydarzenia, jak otwarte dla szerokiej publiczności atrakcje, na które już dziś serdecznie zapraszam – dodaje Petra Slováček Rypienová.
Niezwykle istotnym elementem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będą wydarzenia związane z projektem IMPULS 1989, w ramach którego organizatorzy przypominać będą mały kawałek historii Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, przedstawiając świadectwo bohaterskich czasów oraz upamiętniając rocznicę Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej we Wrocławiu, w tym także jego wpływ na wzajemne powiązania, głównie w zakresie kultury.
29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic odbędzie się w dniach od 1 do 8 czrwca w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. Głównymi scenami festiwalu będą Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie. Szczegółowe informacje o programie oraz biletach dostępne są na stronach: www.borderfestival.eu oraz www.cloveknahranici.eu. Bieżące przygotowania do festiwalu można śledzić na profilu fb festiwalu oraz oficjalnym wydarzeniu: Festiwal Teatralny Bez Granic / Festival divadelní Bez Hranic.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic (do 2004 pod nazwą Na Granicy) powstał na fali entuzjazmu związanego z odzyskiwaniem wolności po okresie komunizmu. Jego idea zrodziła się w kręgu działaczy jeszcze nielegalnej cieszyńskiej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej i czeskocieszyńskiego Forum Obywatelskiego w 1990 roku. Za założycieli festiwalu uznaje się Jakuba Matla, nieżyjącego już filozofa, współpracownika Karty 77 i niezależnego działacza kulturalnego z Czeskiego Cieszyna oraz Jerzego Kronholda, poetę, reżysera teatralnego i działacza politycznego z Cieszyna. Pierwsza edycja festiwalu poświęcona była prezentacji polskich i czechosłowackich wystawień sztuk Václava Havla. Kolejne edycje rozwinęły się w międzynarodową imprezę, która nie tylko prezentuje najciekawsze przedstawienia teatralne, przekraczając granice estetyk, konwencji i gatunków, ale także wiele dodatkowych działań, takich jak konferencje, wystawy, dyskusje, warsztaty, koncerty, przeglądy teatrów dziecięcych i młodzieżowych, czytania sztuk.
SM

- reklama -