Zima w schronisku dla zwierząt

0
987
fot. MP
- reklama -

Dzwoni do mnie znajoma i zdenerwowana mówi – Gosia, mały gładkowłosy pies już 25 minut trzęsie się przed sklepem, skomli i poszczekuje. Jest minus 8 stopni. Nie udało mi się wyciągnąć właścicielki ze sklepu, twierdzi, że pies ją szantażuje.

Pomyślałam, ciekawe czy ta pani zostawiłaby dziecko w wózku przed sklepem nawet całkowicie ubrane w taką pogodę. Zapewne nie. A przecież pies wychowany i trzymany w domu czy mieszkaniu nie jest przystosowany do dłuższego przebywania na mrozie. Sytuacja przykra, ale dość popularna w naszym kraju. Możemy wytłumaczyć to brakiem wiedzy, empatii lub zwykłą głupotą.

Naturalna temperatura ciała psa to około 38,5 stopnia dzięki czemu lepiej znosi zimno niż człowiek. Przeważnie posiada też tzw. podszerstek czyli wełniaste włoski wyrastające na zimę i pełniące rolę „futra”. Jest jednak wiele ras i pochodnych od nich, które podszerstka nie posiadają, dlatego zima to dla nich trudny okres. Najbardziej narażone na wychłodzenie są psy niewielkich rozmiarów, szczupłokościste o gładkiej sierści. Zima w schronisku to dla nich prawdziwe wyzwanie szczególnie jeżeli nie posiadają możliwości schronienia się w ogrzewanym budynku. To trudne miesiące dla tysięcy psów w gminnych schroniskach i przytuliskach. Organizm do pewnego stopnia uruchamia system adaptacyjny, jednak sroga zima może przyczynić się do wyższej niż normalnie śmiertelności zwierząt. Tym bardziej, gdy rozmiar kojca ogranicza ruch, a więc naturalny sposób podniesienia temperatury ciała.
Kiedy zajrzycie w zimie do naszego cieszyńskiego schroniska z zamiarem adoptowania psiaka, zwróćcie uwagę na te najmniej przystosowane i najbardziej narażone na hipotermie czyli szczupłe i gładkowłose oraz staruszki, którym trudno z racji przeżytych lat, bez względu na pogodę.

UWAGA!
W związku z panująca pandemią koronawirusa Schronisko dla Zwierząt „Azyl” z przykrością zmuszone jest skrócić godziny otwarcia.
Do odwołania schronisko czynne jest w godzinach:
pn.-pt. 8:00 – 13:00,
sobota 8:00 – 10:00,
niedziela nieczynne.

- reklama -