BRENNA siła natury!

0
1626
- reklama -

Brenna jedność z naturą!

Park Turystyki w Brennej

Park Turystyki to wspaniałe miejsce rekreacji, duma Brennej, stworzone niedawno na miejscu dawnego, niezbyt ciekawego już parku. Ścieżki są wybrukowane, zieleń zadbana, powstały skalniaki i regionalne kramiki oraz punkty gastronomiczne. Najciekawsze obiekty to boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej oraz pole do mini-golfa, które zimą zmienia się w lodowisko. Jest też nowoczesny amfiteatr i plac zabaw dla dzieci. Park Turystyki sprawił, że Brenna stała się znacznie bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Organizowane są tutaj liczne imprezy plenerowe.

Obserwatorium Nietoperzy w Brennej

- reklama -

Od maja do września można zobaczyć i usłyszeć nietoperze, które zadomowiły się na strychu szkoły w Brennej. Poddasze budynku zamieszkują dwa gatunki nietoperzy podlegające ochronie ścisłej: podkowiec mały oraz nocek duży. Specjalne kamery i szyby weneckie pozwalają podglądać i podsłuchiwać te niezwykłe ssaki. Przy okazji można poznać prawdy i mity dotyczące tych sympatycznych stworzonek.

Szlaki turystyczne

Liczne górskie szlaki kuszą turystów spragnionych wędrówek. Przemierzając tutejsze trasy pieszo, rowerem czy konno natrafić można na niepowtarzalne okazy przyrody (np. naparstnicą purpurową czy cieszyniankę wiosenną). Górskie zakątki skrywają również historyczne – bunkry czy krzyż zakochanych. Wieczornym eskapadom towarzyszyć mogą przelatujące tu i ówdzie nietoperze. Okoliczne szlaki to również moc atrakcji dla dzieci (np. Ogród Bajek na pięknie położonej polanie – Grabowej).

Szlak Kamyka

Przy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” rozpoczyna się wyznaczony w 2014 roku „Szlak Kamyka” umożliwiający turystom odwiedzenie w czasie jednego spaceru trzech obiektów o dużych walorach przyrodniczych. Są to: zabytkowy Park Kossaków, park otaczający dawną stanicę harcerską, której kierownikiem w latach przedwojennych był druh „Kamyk” – Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na Szaniec” oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Góra Bucze”. „Szlak Kamyka” przebiega przez teren ścisłej ochrony wód ujęcia Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Pogórzu. Ścieżka ma 2 km długości i kończy się na północnym stoku góry Bucze (417 m n.p.m.), gdzie łączy się ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Góra Bucze”. Na trasie znajdują się dwie tablice informacyjne zlokalizowane w sąsiedztwie wyżej wymienionych parków. Informacje na nich zawarte dotyczą bogatej dendroflory obu obiektów. „Szlak Kamyka” został poprowadzony w łatwym terenie, nie ma tu stromych podejść, jest dostępny dla wszystkich.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej

Zespół dworski z XVIII wieku w Górkach Wielkich był przedwojenną własnością rodziny Kossaków. Niestety zawierucha wojenna sprawiła, że pisarka musiała opuścić swoją posiadłość. Po powrocie z emigracji zastała dwór w zgliszczach, zamieszkała w małym domku ogrodnika. To właśnie w nim, w 1973 roku z inicjatywy męża pisarki powstało Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Zygmunt Szatkowski sam porządkował zbiory i jako pierwszy kustosz udostępniał je zwiedzającym.

Obecnie placówka jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Większość eksponatów stanowi własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez rodzinę Zofii Kossak. Dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej, składają się na stałą ekspozycję Muzeum. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów pisarki. Prezentowane są zarówno archiwalne zdjęcia, jak i rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy, a także unikalne polskie wydania i tłumaczenia utworów Zofii Kossak. Archiwum Muzeum zawiera bogatą korespondencję gro-madzoną przez pisarkę i jej męża, pozwalającą na nie tylko prześledzenie recepcji twórczości autorki „Pożogi”, ale także uzupełnienie faktów biograficznych.

W zabytkowym dworze w Górkach Wielkich ma swoją siedzibę Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. W budynku znajduje się stała ekspozycja, oparta w głównej mierze na urządzeniach multimedialnych, która ma zobrazować życie rodziny Kossaków w Górkach Wielkich. Na ścianach dworu znajdują się  wielowymiarowe wydruki, na ekranach wyświetlają się rodzinne zdjęcia, a dzięki słuchawkom możemy posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. W Centrum przygotowano wystawę również dla najmłodszych. To właśnie w Starym Dworze mieszkał Kacperek, skrzat domowy, bohater książki Zofii Kossak „Przygody Kacperka góreckiego skrzata”. Dzieci, wchodząc do zabytkowego dworu, zobaczą wszystkie postacie związane z przygodami skrzata, będą mogły wejść do dziurki od klucza i podglądnąć nietoperze i pająki. 

Poza działalnością wystawienniczą Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” zajmuje się planowaniem i realizacją konkursów, warsztatów, pokazów, wykładów, paneli dyskusyjnych. Natomiast każdego lata odbywa się cykl imprez kulturalnych pt. Artystyczne Lato u Kossaków, w ramach którego organizowane są plenery malarskie, warsztaty plastyczne, teatralne, rzeźbiarskie, spektakle i koncerty.

Zagrody edukacyjne

dla zainteresowanych tradycją i kulturą beskidzką cennym źródłem informacji będą warsztaty regionalne odbywające się w Chlebowej Chacie oraz Koziej Zagrodzie, czy też w Agroturystyce U Gazdy.

Gospodarstwo agroturystyczne U Gazdy 

To miejsce, gdzie prowadzone są warsztaty edukacyjne dotyczące sianokosów, wyrobu serów i obróbki wełny. Owieczki strzyżone są dwa razy w roku, aby z ich wełny powstała nitka, potrzebne są umiejętności i spora dawka cierpliwości. Strzyżenie, gręplowanie, przędzenie na wrzecionie lub kołowrotku, wszystkie te czynności sprawiają, że z wełny powstaje przędza, a z niej można już wykonać cuda: skarpety, szaliki, czapki… Dla miłośników zwierząt szczególnie atrakcyjne będą warsztaty dotyczące hodowli. Tutaj pod okiem gospodarzy mieszkają owce, kozy, krowy, konie, psy i koty.

Kozia Zagroda

Gospodarze Koziej Zagrody oczarowani wołoską kulturą stworzyli w Brennej miejsce, gdzie wszystko to, co mieści się w słowie góralszczyzna jest na wyciągnięcie ręki. W budynku restauracji, będącym repliką drewnianej chałupy z 1928 r., skosztować można tradycyjnej beskidzkiej kuchni. W Zagrodzie Edukacyjnej jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach regionalnych: wyrobu sera, ozdabiania pierniczków, pieczenia chleba na zakwasie i cieszyńskich ciasteczek.

Chlebowa Chata 

to mini skansen, na który składają się:  chata z chlebowym piecem, stodoła ze sprzętem rolniczym, żuraw, stare ule oraz wiatrak. Gospodarze uczą młodszych, a starszym przypominają, jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak robiono masło, jakimi narzędziami pracowano w gospodarstwie, czym zajmuje się pszczelarz. W trakcie warsztatów można poznać smak własnoręcznie zrobionych podpłomyków.

Pumptrack 

W Brennej wykonany został rekreacyjny tor rowerowy typu ‘pumptrack’. Jest innowacyjnym, zdobywającym coraz większą popularność obiektem, zwanym Rowerowym Placem Zabaw przeznaczonym do zbiorowej rekreacji. Jazda po nim może odbywać się bez pedałowania dzięki intuicyjnym ruchom, podobnie jak na huśtawce. Jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Stanowi idealne połączenie bezpiecznej zabawy i jazdy na rowerze na każdym poziomie zaawansowania. Przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, pasjonatów jak i całych rodzin.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

W 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i na terenie jego otuliny znalazła się Gmina Brenna. Chroniony obszar jest położony w południowej części województwa śląskiego na obszarze gmin: Bielsko-Biała, Brenna, Buczkowice, Goleszów, Istebna, Jaworze, Lipowa, Milówka, Radziechowy, Wieprz, Szczyrk, Ustroń, Węgierska Górka, Wilkowice i Wisła. Powierzchnia parku wraz z otuliną wynosi 60 905 ha: – 380620 ha powierzchnia samego parku – 22 285 ha powierzchnia otuliny.

Park obejmuje głównie tereny leśne Beskidu Śląskiego, które wraz z całym bogactwem flory i fauny przedstawiają wysokie wartości przyrodnicze. Najcenniejsze fragmenty drzewostanów o charakterze naturalnym objęte są ochroną rezerwatową. Na terenie parku i otuliny znajduje się 8 rezerwatów przyrody. 

Informacja Turystyczna w Brennej

tel. 33 /8586 971
Brenna, ul. Wyzwolenia 77
www.brenna.org.pl
facebook.com/brenna.gmina