Historia Tour de Pologne w pigułce

0
2000

1923-1939

W 1923 roku Polska odzyskała niepodległość, a wraz z nią możliwość organizowania dużych imprez sportowych w tym kolarskich, łączących ludzi na świeżo odzyskanych ziemiach. Pierwsze tego rodzaju zawody miały miejsce w 1928 roku. Impeza nosiła nazwę Kolarski Bieg dookoła Polski i odbyła się dokładnie ćwierć wieku po inauguracji Tour de France. Patronem honorowym wyścigu został prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Marszałek Józef Piłsudski.
7 września w Warszawie wystartowało 71 kolarzy na trasę liczącą prawie 1500 km i obejmującą takie miasta jak  Lublin, Lwów, Rzeszów, Kraków, Poznań. Zwycięzcą został zawodnik Bydgoskiego Klubu Kolarskiego Feliks Więcek, który wygrał 6 etapów z 8.
Międzywojenne zawody wyglądały nieco inaczej niż te obecne, zawodnicy pokonywali do 300 km ze średnią prędkościa 25 km/h na jednym etapie, a w trakcie jazdy zatrzymywali się by, zjeść posiłek. Do wybuchu II Wojny Światowej rozegrano 5 zawodów Tour de Pologne. Jedno jednak pozostało niezmienne w czasie na sportowych imprezach, wielka radość i satysfakcja z pokonanych kilometrów.
Przegląd Sportowy zanotował: „Zarówno wyniki sportowe Biegu, jak i całość prac organizacyjnych, a nade wszystko duch zawodników – wszystko to otworzyło przed sportem polskim horyzonty, o których marzyli tylko szaleńcy sportowi. Półtora tysiąca kilometrów szos polskich, przez które przelecieli w ciągu 10 dni bohaterscy kolarze – to jakby wielka wstęga, zespalająca najpotężniejsze ośrodki naszego życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i sportowego w jedną wielką solidarną i przez to potężną całość”

Od 1947 do dzisiaj

Po wojnie władze ludowe faworyzowały swoje dziecko jakim był Wyścig Pokoju. Jednak organizatorzy Tour de Pologne nie dawali za wygraną, dzięki czemu impreza przetrwała i stopniowo zaczęłą się rozwijać.
W 1947 r. trasa liczyła tylko 600 km i miała zaledwie 4 etapy. Ale już rok później zaczęła nabierać blasku imprezy międzynarodowej, kiedy wyścig wygrał Szwed Olle Persson Podium w kolejnych latach zdominowali obcokrajowcy.
30 lat po odzyskaniu niepodległości w 1953 r. odbył się 10 jubileuszowy, najdłuższy w historii TdP. Liczył
13 etapów i 2311 kilometrów. Zwyciężył Mieczysław Wilczewski. W latach 1954-57 niekwestionowaną gwiazdą został Marian Więckowski, który wygrał Tour de Pologne trzy razy z rzędu.
Kolejne lata, po 1993 roku, to nowa rzeczywistość, nowe wyzwania i nazwiska. Najważniejszym jest Czesław Lang. Pierwszy zawodowiec w polskim kolarstwie. „Został także pierwszym prywatnym animatorem kolarstwa polskiego. Z podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, który długo był w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej Tour de Pologne, która po latach doświadczeń i sukcesów awansowała do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (UCI World Tour).” (Wikipedia)
Ostatni z wyścigów, 77 Tour de Pologne miał miejsce w dniach 5-9 sierpnia, liczyl 5 etapów i 890 km. Zwycięzcą został młody belgijski kolarz Remco Evenepoel
z ekipy Deceuninck-Quick Step. Najlepszy z Polaków, Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.

Zapraszamy Czytelników na fotoreportaż z bielskiego odcinka III etapu Tour de Pologne 2020.