Niepełnosprawny Turysta w Wiśle i Ustroniu

0
2801
fot. Muzeum Motocyklu
- reklama -

Niepełnosprawny turysta to nie żart. Wiele osób z różnego rodzaju dysfunkcjami  wyrusza na wędrówki po górach, wycieczki rowerowe czy zwiedzanie coraz  to innych miast z ich atrakcjami. Można zadać pytanie jak niepełnosprawny może wyruszyć na wędrówkę w góry?

Otóż osoby niewidome i niedowidzące robią to z powodzeniem. To oni w towarzystwie wolontariuszy bez przeszkód pokonali szlak: Czantoria, Stożek, Kubalonka, Barania Góra. Z relacji jednego z uczestników tej wycieczki wynika, że dla osób którym chodzenie po górach nie jest obce, trasa ta nie powinna przysporzyć trudności.

Wisła nieodłącznie kojarząca się z górami, jest jednocześnie miejscem szlaków spacerowych, które w większości posiadają asfaltową bądź szutrową nawierzchnię, co sprawia, że ułatwione jest przemieszczanie się po nich osób z dysfunkcją ruchu.

Do takich szlaków należą między innymi:

- reklama -

1. Kubalonka- Stecówka (droga asfaltowa)

2. Dolina Białej Wisełki w kierunku Kaskad Rodła  

(droga 3/4 asfaltowa, potem trakt leśny)

3. Dolina Czarnej Wisełki do Schroniska droga asfaltowa, (potem szutrowa)

4. Pętla Cieńkowska (partia górska – trakt leśny)

5. ul. Spacerowa (asfalt)

Trasy te nie mają  jednak specjalistycznej infrastruktury przystosowanej dla wózków. 

Osobom niepełnosprawnym korzystającym z własnego środka lokomocji, a lubiącym podziwiać piękne widoki, warto polecić odwiedzenie zapory w Wiśle Czarnym. 

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince to kolejna z atrakcji Wisły i, jak zapewnił mnie pracownik obiektu, nie ma problemu, aby osoba będąca na wózku, chcąca obejrzeć skocznie z góry została przetransportowana wraz z wózkiem windą do góry. Nie ma również problemu z dotarciem z parkingu na teren skoczni.

Muzeum Beskidzkie jest miejscem, do którego dostęp mają osoby niepełnosprawne ruchowo, a osoby z dysfunkcją wzroku mogą dotykać eksponatów. Plusem jest fakt, że przewodnik szczegółowo a przede wszystkim obrazowo opisuje oglądane zbiory.

Interesujący się osiągnięciami jednego z naszych najlepszych skoczków narciarskich mogą bez przeszkód zwiedzić Galerię sportowych trofeów Adama Małysza. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, iż większość z eksponatów jest umieszczona  w gablotach i osoby niewidome mogą jedynie liczyć na  opisy, jakich udzielą im ich przewodnicy. Tak, jak w Galerii trofeów, tak i w Zamku Prezydenta RP są podjazdy. W zamku jest również winda, więc nie ma barier dla poruszających się na wózkach. Chętni, którzy chcą zobaczyć figurę Adama Małysza wykonaną z czekolady znajdującą się w budynku Domu Zdrojowego również nie natrafią na żadne przeszkody.Turyści niewidomi i niedowidzący, odwiedzający Izbę Leśną na Przysłopiu, mają możliwość wysłuchać z tabletów lektora opowiadającego o eksponatach. Nie ma jednak możliwości dotykania. W centrum Wisły, w Parku Kopczyńskiego bez problemu niepełnosprawny turysta odwiedzi Amfiteatr, Aleję Podań i Legend Śląska Cieszyńskiego oraz Zabytkowy Park Przygód.

Korzystających z publicznych środków transportu, a nie znających miasta po przyjeździe na Wiślański dworzec autobusowy czeka niemiła niespodzianka pod postacią braku punktu informacyjnego. Dodatkowym utrudnieniem dla osób z dysfunkcją wzroku są toalety, z których można skorzystać po uprzednim umieszczeniu monety w przeznaczonym do tego otworze, który sprawia, że drzwi zostają odblokowane (osoby niedowidzące i niewidome mają problem ze zlokalizowaniem go).

Bez żadnego problemu niepełnosprawni mogą natomiast skorzystać z Wiślańskich Kolei Linowych, gdy zajdzie taka potrzeba, są one zatrzymywane i jest pomoc w załadowaniu wózka.

Czantoria, z której rozciągają się piękne widoki również nie jest poza zasięgiem osób niepełnosprawnych ruchowo. Od parkingu bez najmniejszych problemów można dotrzeć  na peron i tam uzyskać pomoc w ulokowaniu osoby oraz jej wózka na wyciągu, a po dotarciu na górę rzecz ma się tak samo.

Ustroń tak jak Wisła ma w swojej ofercie skierowanej do osób z różnymi niepełnosprawnościami miejsca godne rekomendacji i chociaż nie wszystkie przystosowane są do każdego rodzaju dysfunkcji, to i tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Motocykli „Rdzawe Diamenty” to miejsce godne polecenia pasjonatom starych motocykli. Co prawda osoby niepełnosprawne ruchowo nie mają możliwości dotarcia do piwnic, w których ono się znajduje, jednak osoby z dysfunkcją wzroku bez problemu się tam dostaną. Poza interesującym opowiadaniem przewodnika, istnieje możliwość oglądania motocykli dotykiem. Niewątpliwie kolejną z ustrońskich atrakcji, z której mogą skorzystać niepełnosprawni jest Leśny Park Niespodzianek. Wędrując szerokimi alejkami niepełnosprawny, ma na wyciągnięcie ręki żyjące na wolności zwierzęta, a pokaz lotu sokołów i ciekawe opowieści sokolnika sprawiają, że na czas zwiedzania nie jeden zapomina o własnych problemach.

Dotarcie do Parku Zdrojowego, gdzie znajduje się pijalnia wód oraz jeden z punktów Informacji Turystycznej również odbywa się bez przeszkód.

W Muzeum Ustrońskim jest możliwość dotykania artefaktów znajdujących się na parterze.

Muzeum Zbiory Marii Skalickiej – prelekcje, koncerty, spotkania artystyczne. Niestety obiekt nie jest dostosowany do osób na wózkach inwalidzkich, natomiast z tej oferty bez przeszkód mogą korzystać niewidomi.Godna polecenia jest również ścieżka spacerowa, znajdująca się na bulwarach nad Wisłą.

Na rodziców i ich niepełnosprawne pociechy czeka  usytuowany przy ul. Partyzantów plac zabaw. Na placu zabaw znajdują się sprzęty przystosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Jest tam na przykład huśtawka  dla dzieci na wózkach inwalidzkich.

W Amfiteatrze oraz w Parku Kuracyjnym są podjazdy oraz toalety przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. W parku można dotykiem obejrzeć drewniane rzeźby, które powstawały podczas kolejnych międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich „DAR”.

Chociaż w tych obu miastach zdarzy się nam, że natkniemy się na dziurę w chodniku, czy będziemy musieli pokonać jakiś próg czy schody, to z pewnością zabierzemy do domu mnóstwo pozytywnych wrażeń.

Iwona Czarniak

- reklama -