SZCZYRK siła energii!

0
1876
- reklama -

Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim pomiędzy zboczami Skrzycznego (1257 m n.p.m.) i Klimczoka (1117 m n.p.m.), na wysokości 460 – 600 m n.p.m. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, walory turystyczne, malownicze szlaki górskie i największą w Polsce ilość tras narciarskich, cieszy się ogromną popularnością przez cały rok. 

Nazwa Szczyrk pochodzi od „szczyrkania” kamieni w kamienistych korytach potoków górskich lub też, jak zakłada druga teoria, od „szczyrkania” dzwonków, zawieszonych na szyjach pasących się na halach owiec.

Na turystów czeka ponad 60 km górskich szlaków pieszych i rowerowych. Z myślą o rowerzystach i spacerujących, przygotowano ścieżkę rowerowo-pieszą nad rzeką Żylicą oraz crossowy tor rowerowy. Szczyrk jest również jednym z ulubionych miejsc paralotniarzy i biegaczy długodystansowych.  

Węzeł szlaków turystycznych znajduje się w samym centrum miasta. Obowiązkowo trzeba zdobyć szczyt Skrzycznego i Klimczoka, udać się na wycieczkę na Przełęcz Karkoszczonkę i dalej na Błatnią, wyruszyć na szlaki w okolicy Przełęczy Salmopolskiej.

- reklama -

W Szczyrku nie sposób się nudzić!

  Niewątpliwą wizytówką Szczyrku jest Skrzyczne, należące do Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Podczas 2-etapowego wjazdu na szczyt nowoczesną, 4-osobową kanapą, rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów. 

COS dysponuje również pływalnią, halą sportową, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem, kortami tenisowymi oraz wspaniałym kompleksem 3 skoczni narciarskich „Skalite”. To tutaj trenują kadry narodowe z Polski, Europy i Świata.

W sezonie letnim na turystów czeka 10-osobowa gondola na Halę Skrzyczeńską w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. Widokowa podróż trwa około 7 minut. Wśród atrakcji na Hali Skrzyczeńskiej znajdują się m.in. największy w Polsce dzwon pasterski „zbyrcok”, taras widokowy z panoramą na sąsiednie szczyty, plac zabaw dla dzieci oraz krąg ogniskowy. Odbywają się tu również cykliczne eventy z muzyką góralską na żywo.

Beskid stanowi doskonałą bazę wypadową na okoliczne szlaki. Na szczyt można wjechać 6-osobową kanapą, znajdującą się w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Beskid Sport Arena w Dolinie Biłej. Góra Atrakcji BSA to tor grawitacyjny Tatrabob, najdłuższa w Beskidach dmuchana zjeżdżalnia wodna Summer Splash o długości 180 metrów, wypożyczalnia rowerów, restauracja oraz plac zabaw dla najmłodszych. Latem, podczas kilku weekendów, można korzystać tu z szusów na śniegu. 

Amatorzy duchowych doznań znajdą dla siebie wiele ciekawych propozycji: resorty SPA, baseny, kapliczki czy malowniczo położone szlaki spacerowe. Obowiązkowymi punktami na mapie Szczyrku są Bator Art Gallery – największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej oraz Przestrzeń Twórcza Beskidarts – miejsce, w którym tworzy się ceramikę, rzeźbę oraz stroje inspirowane kulturą Beskidów. Organizowane są tu warsztaty i twórcze spotkania. 

W drodze na Klimczok, przy niebieskim szlaku przez osiedle Podmagura, znajduje się regionalna izba techniki, w której zgromadzono stare motocykle, radioodbiorniki lampowe, gramofony oraz przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku. 

Każdy turysta z pewnością odwiedzi plac św. Jakuba, czyli centralne miejsce w Szczyrku. Rynek powstał w miejscu dawnego dworca autobusowego. Na terenie placu znajdują się liczne ławeczki, strumień oraz charakterystyczna fontanna w kształcie kuli. W sąsiedztwie nie brakuje terenów zielonych i atrakcji dla dzieci. Plac pełni rolę łącznika pomiędzy główną ul. Beskidzką, a ścieżką rowerowo-pieszą nad Żylicą. 

Zagospodarowana ścieżka służy mieszkańcom i turystom o każdej porze roku. To odcinek przygotowany z myślą o pieszych i rowerzystach. Ścieżka zaczyna się przy Urzędzie Miasta w Szczyrku i biegnie wzdłuż rzeki Żylicy do Placu św. Jakuba i dalej do amfiteatru „Skalite”, obok skoczni „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Szczyrku Skalitego. Szczyrkowski odcinek łączy się ze ścieżką rowerową w Buczkowicach, dalej w Rybarzowicach, aż do Żywca. 

Najcenniejszym zabytkiem w Szczyrku jest liczące ponad 200 lat drewniane Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego. Posiada piękną ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół rozbudowano, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. Zdobione wnętrze podkreśla przynależność parafii do tradycji góralskich. W kwietniu 2011 roku kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

Sanktuarium MB Królowej Polski „na Górce” to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego. To tu, 25 lipca 1894 roku, dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Matka Boża. Obok głównego kościoła, wybudowanego w 1912 roku, powstała kapliczka z pniem buka, na tle którego się ukazała. W pobliżu sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej ze źródełkiem, będąca miejscem magicznym – pełnym ciszy i spokoju, gdzie można zrelaksować się, podziwiając piękno górskiego krajobrazu.

Szczyrk jest wymarzonym miejscem dla wszystkich smakoszy kuchni polskiej i regionalnej Beskidów. Liczne restauracje, gospody i karczmy oferują swoim gościom wyśmienite menu. Każdy powinien skosztować kwaśnicy na żeberkach, tradycyjnego żurku podawanego w chlebie, dań z dziczyzny, golonki na kapuście, oscypka smażonego z żurawiną czy pysznego pstrąga w migdałach. 

Miłośnikom mocniejszych trunków gestorzy bazy gastronomicznej polecają miodonkę beskidzką, a w zimowe, mroźne dni – grzane wino i piwo z przyprawami korzennymi. Ciekawostką jest możliwość degustacji wódek regionalnych o szerokim zakresie smaków, produkowanych tylko w Szczyrku.

Baza noclegowa Szczyrku obejmuje liczne obiekty o zróżnicowanym standardzie – od pokoi gościnnych, willi, pensjonatów, ośrodków wczasowych, aż po hotele, które łącznie mogą pomieścić ponad 7 tys. gości.

Nie sposób wymienić wszystkich imprez o charakterze kulturalnym i sportowym, jakie odbywają się w Szczyrku podczas sezonu letniego. To m.in. wydarzenia sportowe o charakterze charytatywnym Bieg po Serce Zbója Szczyrka, Tour de Pologne, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Jakubowe Święto, ultramaratony górskie, wystawy twórczości ludowej, międzynarodowe i krajowe zawody w skokach narciarskich i wiele innych. Pełny kalendarz imprez dostępny jest na stronach miasta.

Na chętnych czekają dyskoteki, dancingi, puby, muzyka na żywo, recitale, wernisaże i warsztaty, zawody sportowe dla aktywnych.

Wszystko to stwarza idealne warunki do wypoczynku.

Informacja Turystyczna w Szczyrku
tel. 33 /815 83 88
it@szczyrk.pl 

www.szczyrk.pl, 
www.lato.szczyrk.pl, 
www.zima.szczyrk.pl 
facebook.com/MiastoSzczyrk