Śląsk Cieszyński historycznie

0
1206
- reklama -

Szlak zamków nad Piotrówką, Szlak Zabytków Techniki…

Na historycznej mapie Śląska Cieszyńskiego znajdują się obiekty architektury, sięgające XI wieku jak Rotunda w Cieszynie czy Wieża Piastowska. To również pałace i zamki Habsburgów władających Księstwem Cieszyńskim od 1653 roku. Jednym z nich jest pałac myśliwski Habsburgów w Cieszynie, czyli obecny Zamek Cieszyn z przyległym Browarem Zamkowym warzącym do dzisiaj piwa na tradycyjnych recepturach.

W Cieszynie warto również zwiedzić Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Drukarstwa.

Wielbicieli malarstwa z pewnością skusi dwór Kossaków w Górkach Wielkich. Powstał w 1734 roku. Po pożarze w 1945 roku został częściowo odbudowany z przeznaczeniem na muzeum. Co rok odbywa się tu Artystyczne Lato u Kossaków. W 2011 r. Dwór zdobył najwięcej głosów w IV Edycji Konkursu Polska Pięknieje.

- reklama -

Amatorzy rezydencji szlacheckich będą zachwyceni zamkami i pałacami w takich miejscach jak: Jaworze – w stylu angielskim klasycystyczny pałac Saint Genoi d’Anneaucourt z 1793 roku; Kończyce Małe – wybudowany pod koniec XIV wieku przez ród Golasowskich. Po licznych rozbudowach za sprawą arkadowego dziedzińca nazwany cieszyńskim Wawelem. Obecnie zamek mieści m.in. hotel, restaurację; Ropice – tu możemy podziwiać klasycystyczny murowany dwór z XV wieku; Frydek Mistek (Czechy) – zamek książąt cieszyńskich z I połowy XIV wieku; Wisła Czarne – modernistyczna Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy, stoi na miejscu drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów, roztacza się stąd wspaniała panorama na Beskid; Karwina – empirowy pałac Larischów z 1511 roku, dziś muzeum szlacheckich wnętrz mogące zainspirować do śmiałego sięgania w przeszłość przy urządzaniu domu; Piotrowice koło Karwiny – w przysiółku Piersna empirowy pałac Larischów-Mönnichów, dziś hotel i restauracja, zaprasza w swoje eleganckie progi.