Śląsk Cieszyński krajobrazowo

0
1838
- reklama -

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Rezerwat Rotuz

Śląsk Cieszyński charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem, w skład którego wchodzi Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz nizinne tereny położone wśród jezior gminy Chybie, która może poszczycić się rezerwatem torfowiskowym Rotuz.

Beskid Śląski to przepiękny górski obszar leśny poprzecinany licznymi szlakami, wiodącymi przez lasy, szczyty i widokowe połoniny. Jedną z najpiękniejszych jest połonina na zboczu Klimczoka skąd rozciąga się widok na Skrzyczne i Magurę oraz pozostałe wzniesienia Beskidu. Szlaki przeznaczone są dla każdego, świetnie poradzą sobie rodziny z małymi dziećmi jak i osoby starsze. Na zmęczonych czekają liczne schroniska, z pysznymi obiadami, a na spragnionych pieniste piwo.

Inną atrakcją Śląska Cieszyńskiego jest Rezerwat Rotuz będący ścisłym rezerwatem, na terenie którego objęto ochroną torfowiska, roślinność bagienną i fragmenty boru wilgotnego. Wokół rezerwatu przebiegają liczne ścieżki rowerowe pozwalające cieszyć oczy widokiem rozległych akwenów wodnych, bujnej roślinności i niczym nie zmąconej ptasiej sielanki. Zachwyceni tym będą miłośnicy obserwacji ptactwa wodnego, jak i wielbiciele plenerów fotograficznych. Niewątpliwie relaks i radość dla oczu znajdą też wędkarze.

- reklama -

Kolejnym miejscem, gdzie spotkamy piękne widoki jest Rezerwat Kopce, który jest rezerwatem częściowym, co pozwala na zwiedzanie i wycieczki turystyczne. Dotrzeć tam możemy od strony Marklowic. Jedną z atrakcji botanicznych jest rosnąca w rezerwacie cieszynianka wiosenna objęta ścisłą ochroną. Występuje ona w dwóch ośrodkach, w Alpach i na pograniczu polsko-czeskim.

Zapraszamy do korzystania z naszych map dostępnych w Starostwie lub w punktach Informacji Turystycznej w regionie.