WISŁA siła źródeł!

0
1464
- reklama -

Wisła to malownicza miejscowość w Beskidzie Śląskim. To tutaj, spod Baraniej Góry, bierze swój początek królowa polskich rzek. Perła Beskidów kusi turystów wieloma atrakcjami: pięknymi, górskimi krajobrazami, licznymi zabytkami i bogatym kalendarzem imprez. 

Rocznie do miasta leżącego w samym sercu Beskidów, przyjeżdża liczna rzesza turystów. Trzeba przyznać, że mają gdzie wędrować. 150 km pieszych tras o różnej skali trudności prowadzi na Soszów, Cieślar, Stożek, Kiczory, Przełęcz Kubalonka, Baranią Górę, Magurkę Wiślańską, Malinowską Skałę, Cieńków, Przełęcz Salmopolską i Trzy Kopce Wiślańskie. Ze wszystkich szczytów rozpościerają się wspaniałe panoramy, a widoki zapierają dech w piersiach. Oprócz turystyki pieszej, po szlakach mogą poruszać się także rowerzyści. Wyjątek stanowi Rezerwat Barania Góra, która od wielu lat jest ostoją turystyki pieszej. W Wiśle wyznaczono sześć tras rowerowych MTB, są także tory downhillowe na Stożku czy Skolnitym, z których chętnie korzystają pasjonaci jazdy na dwóch kółkach.

Idź w góry, zwiedzaj atrakcje w Wiśle

Zawsze podkreślam, że przyjeżdżając w Beskidy po prostu trzeba ruszyć w góry. Wisła jest urokliwym miasteczkiem, to prawda, ale największe wrażenie robią widoki z otaczających je szczytów. Dla osób nieco mniej aktywnych, polecam wyjazd na górę jedną z kolei linowych działających na terenie miejscowości i spacer grzbietami szczytów z pięknymi krajobrazami w tle – zachęca Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. 

- reklama -

Gdy podczas górskich wędrówek bliżej poznamy osobliwości świata przyrody oraz nacieszymy oczy pięknymi widokami beskidzkiego krajobrazu, warto udać się do miasta, gdzie można podziwiać wiele atrakcji, od lat przyciągających rzesze turystów. – Właściwie na terenie całej Wisły znajdują się obiekty, które warto zobaczyć. Część z nich było świadkiem niezwykłych historii, inne zaskakują swoją innowacyjną konstrukcją. Krótko mówiąc – każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na zainteresowania – mówi Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Jednym z najcenniejszych z punktu widzenia historii i architektury obiektów turystycznych w Wiśle jest Rezydencja Prezydenta RP. Zamek znajdujący się na stoku Zadniego Gronia, majestatycznie spoglądający w spokojne wody Jeziora Czerniańskiego, kryje w sobie wiele ciekawostek. Turyści mogą w nim podziwiać historyczny gabinet prezydenta Ignacego Mościckiego, zobaczyć gabinet, w którym obecnie pracuje prezydent podczas swoich wizyt w Wiśle, czy niepowtarzalny Salon Pronaszki. Rezydencja jest unikatowym, modernistycznym obiektem, figurującym w rejestrze najważniejszych zabytków w Polsce. Obok stoi drewniana kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała jeszcze przed budową rezydencji. Kolejnym niezwykłym miejscem jest Muzeum Magicznego Realizmu, mieszczące się w historycznym budynku zwanym „Ochorowiczówka”. Znajdziemy w nim dzieła Salvadora Dali i wielu znakomitych artystów polskiego surrealizmu o ogromnej wartości kulturowej i zarazem materialnej, a także izbę poświęconą Julianowi Ochorowiczowi – wielkiemu wynalazcy, który mieszkał w Wiśle. W centrum miasta obowiązkowym punktem programu dla miłośników historii i regionalizmu jest Muzeum Beskidzkie. Znajduje się w nim stała ekspozycja dokumentująca dorobek materialny górali beskidzkich oraz Enklawa Budownictwa Drewnianego, w której można „przenieść się w czasie” i zobaczyć, jak dawniej wyglądała Wisła. Drugim charakterystycznym budynkiem w sercu Perły Beskidów jest Zameczek Myśliwski Habsburgów. Ponadto koniecznie trzeba zajrzeć do Parku Kopczyńskiego, gdzie zobaczymy Amfiteatr im. Stanisława Hadyny o bardzo ciekawej architekturze z pomnikiem patrona tego obiektu na widowni, Park Przygód z miniaturami znanych budowli miast leżących nad rzeką Wisłą, Aleję Podań i Legend, skatepark, ścianki wspinaczkowe czy alejki piesze, które pozwolą na miłe spędzenie wolnego czasu.

Wisła skokami stoi

Bardzo popularna wśród turystów jest także skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince, która od 2013 roku gości zawody Pucharu Świata. Zresztą Wisła jest miejscem, gdzie odbywa się inauguracja tego cyklu. W tym roku wszystkich kibiców zapraszamy na zimowe zawody w dniach 16-18 listopada. Z kolei latem rozgrywane są zawody FIS Grand Prix w skokach narciarskich, które odbędą się 20, 21 i 22 lipca – informuje gospodarz Wisły.

Skocznia narciarska jako atrakcja turystyczna tworzy razem ze szczytem Cieńkowa tzw. Pętlę Cieńkowską, bardzo popularną wśród odwiedzających Wisłę gości. Kibice skoków narciarskich nie mogą także opuścić takich miejsc, jak: Muzeum Narciarstwa, Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, Aleja Gwiazd Sportu czy hol Domu Zdrojowego, w którym, stoi naturalnych rozmiarów czekoladowa figura Adama Małysza. Na zakończenie zwiedzania punktów związanych ze skokami, warto również zjeść „Ciacho Mistrza”, serwowane przez jedną z wiślańskich cukierni.

Pozostając w obszarze sportu nie możemy zapomnieć o fakcie, iż Wisła jest jednym z najbardziej znanych ośrodków zimowych w kraju. – Kilkanaście wyciągów narciarskich, w tym siedem kolei linowych z wygodnymi kanapami, świetnie przygotowane i oświetlone trasy do narciarstwa zjazdowego, do tego trasy biegowe na Kubalonce i na Jonidle, rozbudowana infrastruktura, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu – mógłbym jeszcze długo opowiadać o zaletach miasta dla amatorów białego szaleństwa – mówi burmistrz Tomasz Bujok, podkreślając ogromne znaczenie tej gałęzi turystyki dla rozwoju miejscowości. – Sezon narciarski zazwyczaj zaczyna się w grudniu i trwa nawet do kwietnia. W tym okresie nasze miasto odwiedza dużo osób, dla których magnesem jest także Wiślański Skipass – dodaje.

Na lubiących aktywny wypoczynek i chcących podnieść sobie nieco poziom adrenaliny we krwi gości, czekają w Wiśle parki linowe oraz tory off-road, na których można pojeździć samochodami terenowymi lub quadami. Po wyczerpującym dniu można także zajrzeć do Parku Wodnego „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski lub nowoczesnego basenu w Hotelu Stok, by zrelaksować się po pełnym wrażeń dniu.

Imprez u nas pod dostatkiem

Wisła znana jest nie tylko ze swoich licznych atrakcji turystycznych, ale również z bogatego kalendarza wydarzeń. – Praktycznie przez cały rok wiele się u nas dzieje. Imprezy i wydarzeni są adresowane do różnych grup ludzi. W ofercie mamy imprezy kulturalne, sportowe i turystyczne – zapewnia Ewa Zarychta z wiślańskiego magistratu.

Do największych wydarzeń w mieście, które czekają nas jeszcze w tym roku, należą: FIS Grand Prix w skokach narciarskich (20-22 lipca), Tydzień Kultury Beskidzkiej (28 lipca – 5 sierpnia), Bike Maraton i Super Bieg (18-19 sierpnia), Wiślaczek Country (25-26 sierpnia), Dni Wisły (1-2 września), Wojewódzkie Dożynki i Święto Miodu (9 września), Akcja „Wisła za połowę” (5-7 października), Od Tyrolu po Beskidy (6-7 października), Obchody Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada) oraz Puchar Świata w skokach narciarskich (16-18 listopada).

Jak widać – w Wiśle atrakcje znajdą się dla każdego. Warto tu skoczyć na weekend lub dłużej. Latem i zimą.

Informacja Turystyczna w Wiśle:

tel.: 33 855 34 56
tel.: 791 400 485
e-mail: informacja@wisla.pl
www.wisla.pl
www.noclegi.wisla.pl
facebook.com/miastowisla