Urząd przyjazny rodzicom i dzieciom

0
991
fot. arch. Spot
- reklama -

Czy urzędy są przyjazne dzieciom i rodzicom? Wydawać by się mogło, że wobec głoszonej wszem i wobec polityki państwa wspierającego rodzinę takie pytanie w ogóle jest irracjonalne, bo jakżeby miało być inaczej! Tymczasem, nic bardziej mylnego! Polityka polityką, a życie życiem… Odwiedzając większość naszych urzędów rodzic z dzieckiem musi być gotowy na wszystko, czyli że będzie trudno. Brak podjazdów dla wózków, zbyt wąskie drzwi, toalety zamknięte na klucz, a przewijak… no cóż, to już strefa marzeń. Na szczęście są jednak miejsca, które udowadniają, że można jeśli tylko się chce!

Jednym z magistratów starających się być miejscem przyjaznym dzieciom i rodzicom jest bielski ZUS, w tym inspektoraty w Żywcu i w Cieszynie, który z myślą o rodzicach, dziadkach i opiekunach z małymi dziećmi wprowadził pewne udogodnienia. Najmłodsi, towarzyszący dorosłym załatwiającym swoje sprawy mogą przyjemnie spędzić czas, bawiąc się i rysując w zorganizowanych dla nich kącikach malucha. Kąciki stworzone na salach obsługi klientów są wyposażone w stoliczek z krzesełkami, zabawki oraz przybory do malowania. Wszystkie zabawki i materiały posiadają niezbędne atesty zapewniające bezpieczeństwo małym użytkownikom.

Niewątpliwym udogodnieniem w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej, przy ul. Traugutta 2a, jest możliwość skorzystania z pochylni wjazdowej oraz z windy usytuowanej na poziomie zero. Natomiast w budynku przy ul. Krasińskiego 34, 36 przy głównym wejściu do budynku nr 34, zamontowana jest wewnętrzna platforma dla osób niepełnosprawnych. Również w  Inspektoracie w Cieszynie przy ul. Bielskiej 29, dzięki usytuowaniu wejścia z automatycznie otwieranymi drzwiami na poziomie gruntu, rodzice z wózkiem bez najmniejszych problemów dostaną się do budynku. Jak widać ZUS wychodzi naprzeciw swoim klientom i chce służyć pomocą starając się szukać nowych rozwiązań, które są potrzebne i konieczne. Trwają poszukiwania dogodnego rozwiązania w zakresie podjazdu dla wózków z dziećmi w Inspektoracie w Żywcu, gdzie na obecną chwilę klientom służy zewnętrzna platforma dla osób niepełnosprawnych, umiejscowiona bezpośrednio przy wejściu głównym do budynku. 

Jak podaje koordynator ds. Komunikacji społecznej i edukacji Oddziału ZUS w Bielsku – Białej Pani Monika Willmann jest też nadzieja, że uda się zrealizować w najbliższych latach plan montażu składanych przewijaków w toaletach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

- reklama -