WSIADAJ NA ROWER I ZDOBĄDŹ ODZNAKĘ

0
701
depositphotos.com
- reklama -

To już druga wiosna, którą przeżywamy w ograniczeniach narzuconych pandemią. Niewątpliwie ma to wpływ na wiele aspektów życia, w tym również naszej turystycznej aktywności. Ograniczenie jednak nie powinno się równać rezygnacji, dlatego też proponuję… rower. Jego użytkowanie jest sportem indywidualnym, a więc w obecnej sytuacji, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności również dla użytkownika bezpiecznym.

Na temat zdrowotnych aspektów jazdy na rowerze powiedziano i napisano już wiele, więc nie wgłębiając się w to zagadnienie, tylko wspomnę, że jazda na rowerze wzmacnia układ oddechowy i naczyniowy poprawiając ogólną kondycję. Oczywiście poruszanie się na rowerze to też znakomity sposób na zrzucenie balastu zbędnych kilogramów, a wysiłek włożony w poruszanie wehikułem wspomaga walkę z wieloma naszymi dolegliwościami. Żeby skorzystać z dobrodziejstw użytkowania roweru na nasze ciało i duszę, pamiętajmy o założeniu kasku, zabieraniu elementów odblaskowych i wykorzystujmy ścieżki rowerowe, ewentualnie drogi lokalne o małym natężeniu ruchu. Przy rowerowych odwiedzinach naszego południowego sąsiada zapoznajmy się też ze szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi wyposażenia naszego jednośladu (nieco się różnią) oraz rozpoznajmy lokalną sieć rowerowych ścieżek, dużo bardziej rozbudowaną niż u nas.

Aby nasze rowerowe wyczyny oprócz ładunku pozytywnej energii przynosiły również satysfakcję, przed wyruszeniem na trasę należy zadać sobie pytanie podstawowe o cel wyjazdu.

Czy chcemy się tylko rekreacyjnie przejechać , czy może w trybie sportowym „połknąć kilometry” czy wreszcie chcemy poznawać i smakować otaczającą nas rzeczywistość? Przy założeniu, że naszym celem jest ten ostatni wariant, dojdziemy szybko do przekonania, że rower jest najlepszym środkiem do jego realizacji. Jadąc rowerem nie pominiesz niczego. Czujesz wszystkie zapachy, chłoniesz wszystkie dźwięki. Jesteś w podróży kompletnej i bierzesz garściami wszystko – bez wybrzydzania. Gdy pada – jesteś mokry, gdy jest gorąco – smażysz się na skwarkę. Zmierzysz się też z pewnością z własnymi słabościami, bo droga nie zawsze wiedzie z górki. W zamian Twoim udziałem staną się niezapomniane przeżycia, radość i zadowolenie z pokonanej trasy, a wartością dodaną będzie spora dawka wiedzy krajoznawczej o regionie, w którym się poruszasz.

- reklama -

Powyższa zasada już przed ponad półwieczem przyświecała grupce pasjonatów, którzy w 1966 r. założyli Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” przy cieszyńskim Oddziale PTTK „Beskid Śląski”. Jednym z celów klubu jest popularyzacja wiedzy historycznej
i krajoznawczej o naszej małej ojczyźnie. Każdy region w Polsce niewątpliwie ma swoje atuty do zaoferowania, jednakże Śląsk Cieszyński, leżąc na pograniczu kultur, gdzie meandry historii mocno odcisnęły swoje piętno, jest na tym polu zupełnie wyjątkowy. Już w 1290 r. Piastowie zjednoczyli te ziemie pod swym panowaniem, które trwało kilkaset lat. Księstwo Cieszyńskie to kraina rozległa, obecnie leżąca na terenie Polski i Republiki Czeskiej.

Co o niej wiemy? Dla wszystkich, którzy zechcą pogłębić swoją wiedzę oraz przeżyć ciekawe przygody proponujemy zdobycie regionalnej odznaki kolarskiej PTTK „ROWEREM DOOKOŁA ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO”.

Odznaka powstała w roku 2020 z okazji 730 rocznicy założenia Księstwa, a także 110-lecia istnienia polskiej turystyki zorganizowanej na Śląsku Cieszyńskim. Jest to efekt wspólnej inicjatywy klubu „Ondraszek” i Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, przy znaczącym wsparciu Starostwa Powiatu Cieszyńskiego. Regulamin zdobywania odznaki jest dostępny na stronach internetowych: www.pttkcieszyn.pl, www.tkk-ondraszek.pl, a książeczki do zbierania potwierdzeń i odznaki (po spełnieniu wymogów regulaminowych) nieodpłatnie można otrzymać w siedzibie Oddziału PTTK przy ul. Głębokiej 56 w Cieszynie.

Poznanie Śląska Cieszyńskiego w jego historycznych granicach na pewno będzie wspaniałą propozycją na wiele rowerowych wypraw po obu stronach granicy państwowej, a finalne zdobycie odznaki ukoronowaniem włożonego wysiłku.

Zachęcam serdecznie do jej zdobywania.

Zbigniew Pawlik
prezes
TKK PTTK „Ondraszek”