Akademia Pana Kleksa czyli szkoła bez kartkówek i matematyki

0
2170
fot. arch. teatru
- reklama -

Na „Akademii Pana Kleksa” wychowało się kilka pokoleń Polaków. Teraz po bajkę Brzechwy sięgnęli artyści Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru . Dowcipnym i efektownym przedstawieniem udało im  się zafascynować i skraść serca najmłodszych widzów.

Katarzyna Deszcz stworzyła spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony staje się niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni…
Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, znajdująca się na końcu ulicy Czekoladowej. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na literę A… 
W przedstawieniu pojawiają się również inne utwory Jana Brzechwy co z pewnością jest ciekawe i wprowadza dynamikę. W tym spektaklu właśnie dynamika sprawia, że dzieci się nie nudzą, a interakcja z małym widzem jest naturalna. Dzieci chętnie włączają się w tą zabawną grę stając się częścią tej bajki. Wielkie brawa należą się również Małgorzacie Tekiel za realizację muzyczną. To piosenki dominują w tym przedstawieniu z którymi zespół Sceny Polskiej poradził sobie znakomicie.
Reżyserka postawiła na kolorową i nieskomplikowaną scenografię, którą wykonał Andrzej Sadowski. Wielkie gumowe piłki i konstrukcje sześcianu przestawiane przez aktorów podkręcają dynamizm scen jednocześnie pozwalają na płynne przejście z jednej sceny w drugą. Małgorzata Deszcz nie bała się również wprowadzić elementów multimedialnych, cyrkowych czy teatru cieni.
Z pewnością „ Akademia pana Kleksa” jest lekturą która ma bawić. Zatem cel został osiągnięty bo cieszyńska widownia, niezależnie od wieku na tym spektaklu się bawi. Jedyne czego w tej historii zabrakło, to dobrego zakończenia. Uczony szpak Mateusz w tej wersji okazał się kłamcą, a historia o królu wilków i czapce niewidce została zmyślona. Zatem bajka pozostaje tylko bajką na którą zapraszam i polecam nie tylko tej najmłodszej widowni.

Obsada:
Grzegorz Widera – pan Kleks
Barbara Szotek-Stonawski – ptak Mateusz
Marcin Kaleta – uczeń akedemii
Małgorzata Pikus – postać z bajek
Lidia Chrzanówna – postać z bajek
Kamil Mularz – uczeń akedemii
Łukasz Kaczmarek – uczeń akedemii
Sebastian Magdziński – uczeń akedemii (gościnnie)

Katarzyna Deszcz – adaptacja i reżyseria
Andrzej Sadowski – scenografia
Małgorzata Tekiel – muzyka
Maciej Cierzniak – choreografia

- reklama -