Cieszyńskie uwolnienie wierszy

0
1179
- reklama -
Grupa poetycka Salonik Cieszyński zaprasza mieszkańców do wspólnego czytania poezji pt. „Letnie uwolnienie wierszy”. Impreza rozpocznie się 2 czerwca o godzinie 17.00 na skwerze przed Teatrem im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W razie niepogody wydarzenie odbędzie się w pobliskim Tramwaj Cafe.
– Chcemy wykorzystać zbliżające się lato, czerwcową atmosferę przybliżającą wakacje, koniec szkoły i zbliżające się urlopy, by uwolnić poezję z atmosfery niedostępności oraz poczucia, że nie jest dla wszystkich. By to uczynić, należy zetrzeć kurze z zapomnianych tomików poezji i wynieść ich zawartość z dala od budynków – wyjawiają cel inicjatywy organizatorzy.
– Dotychczas czytaliśmy własne wiersze. Tym razem chcemy nieco zamieszać: połączyć naszą twórczość, a także wiersze poetów spoza Saloniku Cieszyńskiego – tych współczesnych oraz dobrze znanych wszystkim mistrzów – uchyla rąbka tajemnicy organizatorka Alicja Santarius.
– Postanowiliśmy nieco wrzucić na luz, przygotować się do wakacyjnego okresu rozprężenia, rozpiąć kołnierzyki, wzuć sandały lub trampki. Lekkość to pretekst, by w dobrej atmosferze, przy akompaniamencie muzyki, którą zaprezentuje nam Szkoła gry na instrumentach Music Up zaprosić do wspólnego czytania poezji. Bo przecież ona nie należy tylko do autorów – dodaje Paweł Czerkowski, drugi z inicjatorów akcji.
Jak piszą członkowie grupy poetyckiej, salon jest stałym miejscem spotkań i dyskusji, a także umożliwia publiczne prezentowanie własnej twórczości. W programie Saloniku Cieszyńskiego zaś (powstałego w okresie wakacyjnym 2021 roku) jest zapewnienie twórcy poszanowania dla odmiennej estetyki literackiej. To zbyt duża odpowiedzialność, gdy zabija się inne postrzeganie i opisywanie świata. Salonik, mimo zdrobniałej formy, jest całkiem duży i wygodny. Na kanapie, na krześle, czy fotelu może zasiąść każdy, bez względu na to, czy czuje się poetą, pisarzem, literatem. To miejsce tak komfortowe, że może odrzucić każde z tych słów niczym przyciasną marynarkę.
Wydarzenie współorganizują: COK Dom Narodowy, Teatr im. Adama Mickiewicza, Tramwaj Cafe oraz Szkoła gry na instrumentach Music Up.
- reklama -