Działo się – czyli podsumowanie sezonu w Teatrze Polskim

0
1059
Spektakl „Szaleństwo nocy letniej”, fot. Joanna Gałuszka
- reklama -

Za nami kolejny sezon, który z pewnością zaliczymy do bardzo udanych. Przygotowaliśmy dla Państwa siedem nowych tytułów, a Państwo, jak zwykle nie zawiedli i licznie odwiedzali nasze obie sceny. Przed nami wyjątkowy, bo jubileuszowy sezon, który zakończymy 30 września 2020 roku, bo właśnie tego dnia teatr skończy 130 lat!

Pięć premier miało miejsce na dużej scenie – „Boska!”, „Gałązka rozmarynu”, ”Mayday” z koncertem karnawałowym „To tyko Twist” oraz „Wesele”, a dwie na małej – Szaleństwo nocy letniej” oraz „Seks dla opornych” .
Obie premiery małej sceny odbyły się pod szyldem nowego cyklu – spektakli organizowanych z inicjatywy aktorów Teatru Polskiego – Off Road. Kontynuowaliśmy też cykl „Spektakle bez barier” – sześciokrotnie gościliśmy niewidomych i niesłyszących z miasta i regionu na spektaklach oraz towarzyszących im wydarzeniach (warsztatach i spotkaniach z twórcami). Współorganizowaliśmy niezwykły koncert „Gramy DoBBro” oraz spektakl charytatywny na rzecz Ośrodka „Zameczek” w Rudołtowicach. Ponadto mogli Państwo w sezonie oglądać wystawy – malarstwa, kostiumów i fotografii – autorstwa młodych bielskich artystów. A na finał sezonu zaprosiliśmy Państwa na trzecią już edycję festiwalu komedii Fun Fest.
Dziękujemy Państwu za wyjątkowo liczną obecność na wszystkich organizowanych przez teatr wydarzeniach sezonu, odnotowaliśmy kolejny rekord – liczba zaprezentowanych spektakli i frekwencja znów okazała się wyższa niż w ubiegłych sezonach.
Odwiedziło nas 96.573 widzów (w poprzednim sezonie 93.844 widzów).  Zaprezentowaliśmy łącznie 400 wydarzeń – o niemal 30 więcej niż w sezonie 2017/18.
Zagraliśmy 353 spektakle własne w siedzibie, 6 spektakli w terenie. Zorganizowaliśmy 41 wydarzeń gościnnych.
Obchody Jubileuszu 130- lecia sceny rozpoczniemy 16 września „Off-Roadową” premierą spektaklu „Beztlenowce” w reżyserii Ingmara Villqista, a już 4 października na dużej scenie „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, następnie „Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz (premiera 30 listopada) i 5 grudnia „Pensjonat Pana Bielańskiego” w reżyserii Marka Gierszała. Jest na co czekać! A to tylko zapowiedzi pierwszej części sezonu, w której zaprosimy Państwa jeszcze na znakomite gościnne spektakle, prezentowane w ramach cyklu „Primus Inter Pares”. Już w październiku „Audiencja II”, w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, a w grudniu Krystyna Janda w „Zapiskach z wygnania”.
Teatr pięknieje. Podczas wakacji rozpocznie się drugi etap realizacji renowacji teatru w ramach projektu „Zwiększenie atrakcyjności Teatru Polskiego w Bielsku-Białej poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”. Planujemy renowację sztukaterii, odmalowanie wnętrz budynku teatru, wymianę podłogi na Małej Scenie oraz oświetlenia zewnętrznego (ziemnego) wokół budynku i remont klatki schodowej służbowego wejścia do teatru.
Ponadto zmodernizowany zostanie system wentylacji /klimatyzacji w budynku.
Zapewne zauważyli Państwo także odnowione schody, wiodące do teatru oraz odświeżoną elewację. Te prace wykonano w pierwszej części projektu, latem ubiegłego roku. Wtedy też wyremontowano rampę techniczną i zamontowano wentylację w pomieszczeniach technicznych pod sceną.
Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej, który zapewnił Teatrowi Polskiemu wkład własny w projekcie.

Zapraszamy

- reklama -