Maj z polską muzyką

0
943
- reklama -

Weekend majowy kojarzy się nam z pierwszymi w roku wysokimi temperaturami, z odpoczynkiem po pracy, z zapachem bzu i nadchodzącymi, coraz większymi krokami, wakacjami. Osobom słuchającym radia, niegdyś Programu Trzeciego, a dziś bijącego rekordy popularności internetowego Radia 357, pierwsze dni maja przywodzą na myśl coroczną listę przebojów, składającą się z najwybitniejszych polskich piosenek.

W maju 2008 roku, po raz pierwszy w radiowej rozgłośni Programu Trzeciego Polskiego Radia mogliśmy usłyszeć 1 „Polski Top Wszech Czasów”, audycję składającą się z wybranych przez słuchaczy za pomocą internetowego głosowania, najważniejszych i najlepszych polskich utworów. Inicjatywa utworzenia „Polskiego Topu…” to pomysł czwórki dziennikarzy – Marka Niedźwieckiego, Piotra Metza, Piotra Stelmacha i Piotra Barona, których pomysł nawiązywał do innego, corocznego zestawienia piosenek – „Topu Wszech Czasów”, będącego listą nagrań z całego świata skomponowaną w wyniku głosowania słuchaczy. Ranking ten emitowano w pierwszy dzień Nowego Roku.
Przez lata głosowanie na ulubione utwory stało się dla słuchaczy „Trójki” nawykiem i wyjątkową tradycją, a za przyczyną Listy Polskich Przebojów – trzeci dzień maja świętem polskiej muzyki. Wyjątkowość tego rankingu polega na tym, że piosenki nadawane są przez
12 godzin, od 9 rano do 21 wieczorem. Na antenie radia emitowanych jest ponad 100 miejsc, w kolejności w jakiej słuchacze poukładali utwory swoimi głosami. Polski Top stał się symbolem dla polskiej muzyki, dlatego tym bardziej bolesny był rozpad Programu Trzeciego, takiego, który pokochali słuchacze. „Trójkowi” dziennikarze, którzy tworzyli to radio z wyjątkowym zamiłowaniem i wielką pasją, zmuszeni zostali do opuszczania radia. Rządząca władza zmuszała ich do cenzurowania swoich audycji, według dziennikarzy zaś treści wiadomości podlegały manipulacji, a ich ukochanym radiem zaczęła rządzić propaganda. Z powodu braku zgody na nieuczciwe traktowanie słuchaczy i na upolitycznienie państwowej stacji radiowej, redaktorzy odchodzili z radia, a ono traciło na swojej wyjątkowości. Jako pierwsi z „Trójki” odeszli Wojciech Mann i Waglewscy. Z czasem zaczęło ubywać kolejnych dziennikarzy. Szalę przechyliło odejście Marka Niedźwieckiego, który zrezygnował z pracy, po wydarzeniach z maja 2020 roku, gdy oskarżono go o manipulacje wynikami copiątkowej listy przebojów. W konsekwencji, dyrekcja radia zakazała emisji na antenie zwycięskiej piosenki – „Twój ból, jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego, w której w otwarty sposób artysta krytykował wydarzenie z udziałem prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego. Polityk, mimo obowiązującego w Polsce zakazu odwiedzin na cmentarzu, udał się na grób matki. Mimo że głosem publiczności polityczna ballada wygrała notowanie listy przebojów, nie została puszczona w radio. Po tym haniebnym wydarzeniu, w którym z artystyczną wolnością zwyciężyła cenzura, poza Niedźwieckim, „Trójkę” opuścił cały panteon wybitnych dziennikarzy, a samo radio straciło swoją wyjątkową duszę…
Jednak nie na długo! Niespełna dwa miesiące po aferze z listą przebojów powstało niezależne, internetowe Radio „Nowy Świat”, na czele z Wojciechem Mannem, Janem Chojnackim i Wojciechem Waglewskim. Jednak większość z dawnych trójkowych dziennikarzy stworzyło swoje nowe miejsce do nadawania pod nazwą „Radio 357”. To właśnie pod adresem radio357.pl i za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej 357, słuchać możemy najlepszych audycji i muzycznych propozycji dziennikarzy, którzy… nie kryją swojego żalu do politycznej sytuacji związanej z państwowymi mediami. Jednak nie stanęło im to na przeszkodzie, by w dalszym ciągu robić to, co kochają. Na swojej stronie internetowej zespół tworzący nowopowstałą rozgłośnię, pisze: „Było kiedyś takie radio… i już go nie ma. Ale radio to ludzie, a nie budynek czy częstotliwość. Gramy więc dalej! Dla Państwa i z Państwem. Wiedzą Państwo, jakie radio chcemy robić, bo robiliśmy je przez lata. A teraz wreszcie będzie brzmiało tak, jak powinno, a nie tak, jak musiało. Ponownie zebraliśmy sporą część naszego zespołu. Odchodziliśmy z radia w różnych latach, w różnych okolicznościach. A teraz wracamy – razem i na swoich warunkach”. Jak obiecali, tak też robią. Warto dodać, że radio w całości utrzymuje się z wpłat patronów, którym może zostać każdy słuchacz, przelewając na konto radia, dowolnie wybraną przez siebie kwotę. Na antenę internetowego radia przywrócono kultowe, autorskie audycje, a także pojawiły się nowe programy i postaci, które podchodzą z równie wielką pasją do realizacji pracy w eterze.
Najbardziej wyczekiwanym powrotem były noworoczne i majowe „Topy Wszech Czasów”. Pierwsze notowanie „Polskiego Topu…” odbyło się 3 maja 2021 roku, w odmiennej formule niż w ubiegłych „trójkowych” latach. Zdecydowano, że słuchacze nie będą głosować przez internet, a za pośrednictwem kartek pocztowych, na których należało napisać 10 ulubionych polskich piosenek. I w taki sposób, na antenę powrócił Top, który uzbierał rekordową, jak na internetowe radio, liczbę słuchaczy. W tym roku frekwencja była równie duża. Tym razem jednak głosy oddawano za pomocą strony internetowej. Zagłosować można było na 57 spośród setek najlepszych i najważniejszych polskich nagrań wybranych przez zespół redaktorów 357. Hasłem przewodnim tegorocznego Topu było „Make Top, Not War”, odnoszącym się do inwazji Rosji na Ukrainę. Podczas całodziennego słuchania legendarnych utworów, zbierano pieniądze na pomoc naszym wschodnim sąsiadom, a ze zbiórki udało się przekazać potrzebującym ponad 800 tysięcy złotych! Notowanie trwało jeszcze dłużej niż zwykle, zwycięskim nagraniom towarzyszyła wspaniała, roześmiana atmosfera wśród prowadzących – Borowieckiej, Łukawskiego, Niedźwieckiego i Stelmacha oraz koncerty na żywo z radiowego studia – między innymi zespołu Voo Voo. Ostateczny wynik ustaliło 44 936 słuchaczy. Na pierwszym miejscu uplasował się, podobnie jak w zeszłym roku, Obywatel GC, czyli Grzegorz Ciechowski, ze swoim utworem pt. „Nie pytaj o Polskę”. Drugie miejsce zajęło niezwykle wymowne, jak na obecne czasy, nagranie zespołu Lao Che pt. „Wojenka”, poprzedzając „Krakowski Spleen” Maanamu, który zamykał trójkę najlepszych piosenek. W ścisłej czołówce znalazły się także „Dziwny jest ten świat” Niemena, „Arahja” i „Polska” Kultu oraz „Autobiografia” Perfectu. W czołówce nie zabrakło także innych kultowych utworów, tj. „Byłaś serca biciem”, „Wehikuł czasu”, „Kocham wolność” czy „Dni, których nie znamy”. Wysokie miejsca zajęły także stosunkowo nowe piosenki, w tym 8 minutowe nagranie Fisz Emade Tworzywo pt. „Ok Boomer”, które uplasowało się na 17 pozycji, a na 21 miejscu zeszłoroczny hymn Męskiego Grania „I ciebie też bardzo”.
Majówka to czas najczęściej spędzany w rodzinnym gronie. Jednym z dobrych sposobów wypełnienia tego czasu jest wspólne słuchanie muzyki. Przy taktach najważniejszych dla nas utworów, można cofnąć się pamięcią do czasów młodości, bądź innych ważnych etapów życia. Mimo że większość piosenek, które puszczane są wówczas w radio, każdy z nas zna, to brzmią one wtedy wyjątkowo. Wzruszające, energiczne, melancholijne czy wesołe brzmienia stają się dla wielu idealną perspektywą spędzania świątecznych dni oraz alternatywną formą wyrażania patriotyzmu.

- reklama -