Matkość – inna strona macierzyństwa bez połysku i lukru

0
532
- reklama -

Głośna wystawa Aguli Swobody dotarła do Cieszyna. Zdjęcia pięciu różnych kobiet i ich historie pokazują nam macierzyństwo z inny perspektywy.

Kiedy mówimy o macierzyństwie, kojarzymy je raczej z czymś miłym, uśmiechem, radością i miłością. Rzeczywistość jednak często nie ma nic wspólnego z tymi stereotypami. Często zapominamy, że matkość też ma dwie strony – nie tylko mamy, ale również perspektywę dziecka. I często ten obrazek nie jest tak miły, jak chcielibyśmy go sobie namalować.  

Osnową wizualną projektu „Matkość” jest pięć fotografii. Na każdej z nich widzimy kobietę z tatuażem, a obok możemy przeczytać osobistą historię każdej bohaterki. – Projekt “Matkość” jest opowieścią o matkach/nie matkach/ kobietach, które przeżyły w życiu coś, co potencjalnie mogło je unicestwić. Ale one przetrwały, wygrały i zasadziły na doświadczeniu traumy swój ogród – mówi autorka projektu.

Praca nad projektem rozpoczęła się w jesienią 2021 roku, a pierwsza prezentacja projektu odbyła się w sierpniu 2022. Nim fotografie zostały zaprezentowane publiczności, odbyły długą podróż. Istotne stało się otwarcie i zaufanie bohaterek, które zdecydowały się wziąć udział w przedsięwzięciu.

- reklama -

Na wysłuchanie historii każdej z kobiet które do nas napisały potrzebny jest czas. Przede wszystkim z szacunku dla nich i ich historii. Ten czas jest potrzebny na poznanie siebie aby krok po kroku, powoli dawać sobie wzajemnie przestrzeń na przeżywanie i zaufanie – wyjaśnia Agula Swoboda

Kolejnym etapem działania stało się tworzenie rysunku na podstawie opowiedzianej historii i przeniesienie ich na ciało uczestniczki projektu.

Moje rysunki – tatuaże będą tworzone we współpracy z moimi bohaterkami. Każda z opowiedzianych historii, zamieniona przez mnie na tatuaż, ma szansę na odczarowanie. Kiedyś tatuaże były codziennością, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W kulturach plemiennych znaki na ciele miały swój mocny i znaczący przekaz inicjacji, pozycji, przeżytych bitew. Mam nadzieję, że moje tatuaże – rysunki na ciele współpracujących w projekcie kobiet, będą dla nich jak talizmany symbolizujące ich siłę przetrwania – dodaje Agula Swoboda.

Z materiałów zebranych podczas całego procesu – zdjęć, nagrań rozmów oraz filmów powstała książka artystyczna – album, dokumentujący wszystkie historie bohaterek projektu.

Wystawa jest prezentowana w Galerii 12 mieszczącej się w COK „Dom Narodowy”. Można ją oglądać do 13 marca. Partnerem projektu „Matkość” jest Fundacja Zielone Pojęcie.