Bajki dorosłych

0
1410
fot. arch. prywatne
- reklama -

„Te bajki nie dzieją się w krainie magii. Chyba, że za cudowne uznać: Internet, Pendolino, mikrodermabrazję albo płatne kanały erotyczne.” Jacek Gientka

Bajki zawsze kojarzą nam się z dzieciństwem, czasem beztroski czy pouczających historii. Zazwyczaj przywołują pamięć babć i dziadków, którzy w opowiadaniu historii zawsze byli mistrzami. Dorastając wrzucamy bajki do worka wspomnień, sięgając po nie tylko po to, by opowiedzieć je przed snem własnym dzieciom. Jednak o tym, że taka literatura może być kierowana do dorosłych, próbowali przekonywać mieszkańców Cieszyna Barbara Popławska i Jacek Gientka. Coach i psycholog w swojej pracy zawodowej dostrzegli ogromną potrzebę stworzenia książki o dorosłych, dla dorosłych. Spotkali się więc w pół drogi i napisali książkę o problemach dzisiejszego człowieka, zamykając je w mniej lub bardziej zabawnych bajkach. – Podczas ponaddwudziestoletniej praktyki zawodowej zebraliśmy zapewne ponad milion ludzkich historii, z nich wybraliśmy z trzysta, które chcieliśmy opowiedzieć w sposób nieoczywisty, a na pewno nie chcieliśmy, by powstał kolejny psychologiczno – terapeutyczny poradnik. Licząc, że taka forma spodoba się czytelnikom, do książki wybraliśmy 30 opowieści. „Bajki…” rysunkami-kolorowankami dopowiedziała Elżbieta Rowińska – Garbień. Jeśli więc ktoś nie doczyta, to pokoloruje – podkreśla współautorka książki Barbara Popławska. „Bajki dorosłych” to 32 utwory, bardzo udane pod względem literackim. Jednak oprócz dobrej sztuki literackiej niosą przesłanie, jak to w bajkach zazwyczaj bywa. Na początku myślałam, że skrzętnie ukryta psychologia służyć ma przemyśleniom, a nawet jest formą terapii, ale nie atakującą nas wprost. Teraz, kiedy do nich wracam wybiórczo zauważam, że ta psychologia wcale nie miała zamiaru się w nich ukrywać, ale jest zamierzoną formą. Być może dlatego każdy z nas znajdzie tam ze zdziwieniem bajkę o sobie. „Bajki dorosłych” są więc dobrym materiałem do warsztatów psychologicznych, mogłyby też znaleźć się w każdym gabinecie psychologa. Niezwykły duet coach-psychoterapeuta dodaje tej książce wyjątkowości, o czym przekonaliśmy się podczas autorskiego wieczoru. Trudno nawet jednoznacznie nazwać go wieczorem autorskim. Ja spokojnie mogę powiedzieć, że były to warsztaty psychologiczne, po których wyszłam zadowolona, a na pewno podbudowana. Zrozumiałe stało się również, dlaczego na prowadzone przez Barbarę Popławską i Jacka Gientkę warsztaty tak trudno się dostać. Uniwersalność utworów i forma daje możliwość czytania tej książki wybiórczo. Nie musimy więc zasiadać i czytać jej od deski do deski, by poznać zakończenie. Zeszytowy format książki pozwala również na bezproblemowe noszenie w torbie czy niewielkiej torebce i sięganie po nią w miarę potrzeby czy na poprawę humoru. Ważnym, a nawet najważniejszym morałem tych bajek, jest wzajemna akceptacja oraz nauka dystansu do siebie i swoich przywar. To ważna umiejętność szczególnie dzisiaj, gdy żyjemy w dość „przewrażliwionych” czasach. 

Być może już w niedługim czasie doczekamy się kolejnej pozycji bajek dla dorosłych. Dzisiaj z pewnością mogłaby powstać publikacja limeryków, które Barbara i Jacek piszą na serwetkach i skrawkach papieru w każdym miejscu, w którym odbywa się spotkanie z czytelnikami. W Cieszynie również taki limeryk powstał. Z tej okazji mamy dla czytelników Tramwaju Cieszyńskiego konkurs.  Zapraszamy do udziału. 

- reklama -