Bezpieczny kredyt 2%

0
435
- reklama -

Od 1 lipca 2023 roku osoby pragnące kupić swoje pierwsze mieszkanie lub kupić czy wybudować dom mają możliwość skorzystania z instrumentu finansowego: Bezpieczny kredyt 2%, co oznacza pomoc budżetu państwa w spłacie części rat kredytowych. W 2023 roku nie ma limitów, natomiast
na 2024 rok zarezerwowano na ten cel kwotę ponad
940 mln zł.

Na wsparcie mogą liczyć osoby do 45. roku życia, które nie posiadają mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. O pomoc mogą się starać małżeństwa, ale też rodzice wspólnego dziecka, pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich nie przekroczy limitu wieku oraz dla obojga będzie to pierwsze własne lokum. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł dla singli – w przypadku małżeństw i rodziców – 600 tys. zł (minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat). Możliwe jest sfinansowanie nawet w 100% zakupu nieruchomości, budowy domu, zakupu działki wraz z budową domu (samej działki nie można kupić) zakupu domu/lokalu mieszkalnego oraz remont czy wykończenie. Kredytobiorcy mają dowolność, jeśli chodzi o jego położenie oraz standard nieruchomości, bo nie ogranicza ich limit ceny za 1 m², natomiast jest określony maksymalny wkład własny klienta w wysokości 200 tys. zł.

Przez 10 lat budżet państwa będzie dopłacało do rat płaconych przez kredytobiorców. Zakładając więc, że zaciągnie się kredyt w wysokości 500 tys. zł na 30 lat, pierwsza rata będzie wynosiła 2222,22 zł, a 120. – 1946,76 zł. Kredyt przez pierwszych 10 lat będzie spłacany w ratach malejących, a szacowana dopłata z budżetu państwa będzie rzędu 214 523 zł. Dla porównania, kredyt na 500 tys. zł bez opcji dopłaty wiąże się ze spłatami rat w wysokości 3414,27 zł każda. Bezpieczny kredyt 2% jest też instrumentem finansowym, który ma maksymalnie ograniczyć ryzyko wzrostu wysokości raty po zakończeniu okresu dopłat z budżetu państwa. Na dodatek, jak oceniają eksperci finansowi, po wprowadzeniu przez banki odpowiednich rekomendacji KNF, zdolność kredytowa osób, chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom, zwiększyła się o 30-40%. Co więcej, opcja skorzystania z dopłat z budżetu państwa nie wyklucza – w wypadku osób nie posiadających wkładu własnego – możliwości uzyskania gwarancji bankowych na ten cel.

Na stronie BGK można znaleźć listę banków, które podpisały umowy o współpracy i będą oferowały możliwość skorzystania z opcji: Bezpieczny Kredyt 2%.

- reklama -

Więcej szczegółowych informacji udziela
ekspert finansowy:

Łukasz Kałuża
+48 510 348 369
kontakt@lukaszkaluza.pl