Chmury słów nad Cieszynem

0
312
- reklama -

Siedemdziesiąt słów gwary cieszyńskiej trafiło na pierwszy z planowanych czterech „Murali po cieszyńsku”. Na elewacji budynku przy ul. Barteczka 23 w dzielnicy Bobrek-Wschód dominują rzeczowniki, i jak podkreślają pomysłodawcy – można z nich stworzyć całe historie.

Cieszyn i Śląsk Cieszyński ma wiele unikalnych przykładów związanych z dziedzictwem kulturowym. Biorąc pod uwagę te, które decydują o tożsamości lokalnej i kształtują patriotyzm lokalny, to te najbardziej wyjątkowe, to filigran cieszyński, gwara cieszyńska, strój cieszyński i Cieszynka. Co charakterystyczne wszystkie z Cieszynem w nazwie. Wszystkie razem, w formie murali, stworzą kwadryptyk – mówi Michał Nowak z Fundacji aktywności społecznej Cieszynianka przy Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, pomysłodawca akcji. Kolejne murale, które powstaną w tym projekcie to: „Cieszynka”, który będzie przedstawiać broń myśliwską tworzoną w Cieszynie od XVI wieku, „Strój cieszyński” nawiązujący do wielowiekowej tradycji regionalnego ubioru oraz „Filigran cieszyński” – sięgający do niepowtarzalnego sposobu tworzenia biżuterii ze skręconego, srebrnego drutu.

Projekt „Murale po cieszyńsku” powstaje ze środków budżetu obywatelskiego. – Wszystkie murale lokalizujemy tak, aby być dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób odwiedzających miasto, i znajdują się w pobliżu lub na trasie linii autobusowych. Mural „Po naszymu” powstał w formie „chmury słów”, składającej się z rzeczowników. W ten sposób można z nich układać całe historie. Wybór słów wynikał z chęci odróżnienia słownictwa etnolektu Śląska Cieszyńskiego od „śląskiej godki” – dodaje Michał Nowak. Jak przyznaje, nie wszystkie słowa wpisane w mural są popularne i „gładkie”. – Zdaję sobie sprawę, że niektóre słowa są rzadziej używane, lub są częściej spotykane np. na Zaolziu, ale jak to mówił prof. Kadłubiec „Co inna wieś, to inna pieśń!”

Projekt graficzny muralu wykonało studio Malof Design. Niewykluczone, że już niebawem część ściany zostanie wyrównana i pokryta farbą tablicową, dzięki czemu każdy z nas mógłby dopisać własne słowo.

- reklama -