Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki z Czechowic-Dziedzic, w 65 rocznicę działalności cz. 2

0
1244
- reklama -

5 maja 1989 roku chór wyjechał na koncerty do Hiddenhausen. Występy w Niemczech odbywały się pod hasłem „Muzyka łączy narody”. W programie koncertów znalazły się m.in. utwory F. Chopina, S. Moniuszki, Wincentego z Kielczy („Gaude Mater Polonia”), G.F. Haendla i F.Schuberta. A 7 maja tegoż roku odbyły się „Międynarodowe Dni Chóralne” w Wesfalenpark, na których chór wykonał 3 utwory: E. Maćkowiaka „Uwoz mamo roz”, F.Rubcowa „Wieniki” oraz mazur z opery „Straszny dwór” S. Moniuszki. Clou koncertu było wykonanie, wespół z chórem „Freundschaft” utworu W.A. Mozarta „Ave Verum”, pod batutą Wojciecha Brykalskiego.

Podczas pobytu w Niemczech, oprócz oficjalnych wystapień, chór koncertował także w kościołach i zborach luterańskich. W repertuarze chóru znalazły się m.in. trzy części „Missa choralis” Franciszka Liszta („Kyrie”, „Gloria” i „Agnus Dei”).
W maju 1991 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki był w Watykanie. Chórzyści wystąpili na audiencji generalnej u papieża Jana Pawła II. Na prywatnej audiencji członkowie i członkinie chóru otrzymali specjalne błogosławieństwo papieża.
Na początku lat 90-tych XX w., w repertuarze chóru znalazły się m.in. utwory „Aleć nade mną Wenus” Mikołaja z Krakowa, „Chór pielgrzymów” R. Wagnera, „Nad pięknym, modrym Dunajem” J. Straussa, „Kołysanka” J. Maklakiewicza, „Polonez A-dur” Fryderyka Chopina, „ Matona mia cara” Orlando di Lasso, „Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody” Mikołaja Gomółki, „Heiden Roslein” Franciszka Schuberta, „Nun ruchen” J.S. Bacha, „Pod okapem śniegu” T. Szeligowskiego, „Lacrimosa” W.A. Mozarta, „Wniz po matuszkie Wołgie” A. Głazunowa etc.
W dniach 26-29 maja 1994, chór pod batutą Haliny Piłocik, wziął udział w Międzynarodowym Przeglądzie Chórów im. A.H. Chlondowskiego w Mysłowicach, w którym zajął II miejsce zdobywając „Srebrną Lirę”, a w Konkursie Chórów zorganizowanym w Tychach, podczas IV Wieczorów Kolędowych, w dniach 6 -15 stycznia 1995, chór zajął III miejsce.
Podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 40-lecia działalności, zorganizowanym w czechowickim MDK, chór wykonał m.in. „Pory roku” Józefa Świdra i „Wiosna” Stanisława Moniuszki.
1 grudnia tego roku chór wystąpił w katowickim „Spodku” wraz z grupą chórów zrzeszonych w śląskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W czerwcu 1997 roku na Festiwalu Chórów Mieszanych im. ks. A.H. Chlondowskigo w Mysłowicach, czechowiccy chórzyści, pod batutą Dariusza Nurzyńskiego, wyśpiewali „Srebrną Lirę” wykonując pieśni „Alleluja”, „Pory roku” i „Czego chcesz od nas Panie”.
11 września tego roku, z okazji Dni Czechowic-Dziedzic, chór z towarzyszeniem orkiestry dętej z Gliwic, wykonał „Pory roku” J. Świdra, wiązankę walców J. Straussa i wiązankę pieśni śląskich.
Z okazji 80 rocznicy dziłalności Chóru Mieszanego „Harmonia” z Kobioru, Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki został zaproszony jako gość obchodów i wykonał dla jubilatów m.in. utwory „Pory roku” i „Modlitwa do Bogurodzicy” Józefa Świdra.
Obchody rocznicowe z okazji 45 rocznicy działalności podzielono na dwie części. Pierwszy koncert miał miejsce 11 czerwca 2000 roku, w czechowickim kościele pw. NMP Królowej Polski, gdzie chór wystąpił prezentując m.in. „Abba Ojcze”, „Locus ist” A.Brukner, „Ojcze nasz” St. Moniuszko i „Alleluja” G.F. Haendla. Drugi koncert odbył się w czechowickim MDK, w dniu 17 czerwca. Na koncercie chór zaśpiewał m.in. „”Pieśń wiosenną” F. Mendelsohna, „Pory roku” J. Świdra etc.
W sierpniu tego roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki koncertował w Austrii pod hasłem „Muzyka i taniec łączą ludzi”.
W 2002 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki został uhonorowany nagrodą „Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice” za zasługi w promowaniu miasta, regionu i kraju.
30 listopada 2003 roku w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowano Koncert Mozartowski. Zaprezentowano utwory: „Ave Verdum”, uwerturę do „Wesela Figara”, „Fantazję F-mol”, I część „Symfonii g-mol” oraz „Mszę koronacyjną”. W partiach solowych wystąpili artyści Opery Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej z Katowic. Chórowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna Liceum Muzycznego z Bielska-Białej.
W tym samym roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki otrzymał nominację do nagrody księdza Józefa Londzina. Nagrodą jednak uhonorowano poetę z Rudzicy, Juliusza Wątrobę.
Rok 2005, „… Chór działa nieprzerwanie od 50 lat. W tym czasie przez jego szeregi przewinęło się ponad 300 osób. Jest jednym z najlepszych czechowickich „towarów eksportowych” promujących nasze miasto w kraju i zagranicą.” – cytat z lokalnej prasy.
Koncert Jubileuszowy odbył się w czechowickim Domu Kultury. Chór, przy akompaniamencie Aleksandry Krzanowskiej, zaśpiewał „Znasz li ten kraj”, mazur z opery „Straszny dwór” S. Moniuszki oraz fragmenty „Sonetów Krymskich” A. Mickiewicza – „Pielgrzym” i „Czatyrdah”.
W dniach 29-30 września chór wyjechał na występy do Łańcuta, Przemyśla i Lwowa. Chór miał zaszczyt zaśpiewać we lwowskiej katedrze, w której król Jan Kazimierz, podczas potopu szwedzkiego, złożył śluby Matce Boskiej zawierzając jej łasce nasz naród. Podczas wizyty na Cmentarzu Łyczakowskim delegacja chóru złożyła wiązankę kwiatów na grobie Orląt Lwowskich. W drodze powrotnej, w podprzemyskiej Kalwarii Pacławskiej, chór zaśpiewał podczas mszy św.
7 stycznia 2006 roku, w czechowickim MDK Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki wystąpił podczas koncertu z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a 13 lipca tegoż roku na „Trutowisku” w Katowicach-Murckach podczas mszy w intencji Bartnikow Śląskich. Wybrzmiały – „Kyrie” Józefa Świdra, „Święty” Franciszka Schuberta i „Alelluja” W.A. Mozarta.
W dniach 18-20 lipca, chór występował w Austrii m.in w Leonhard am Frost i w Wiedniu. Podczas austriackich wojaży wielką furorę zrobiło wykonanie „Mszy koronacyjnej” W.A. Mozarta.
1 maja tego roku na festynie zorganizowanym na stadione w Zabrzegu, chór wraz z Orkiestrą Młodzieżową z Zabrzega wykonał kilka utworów, m.in. „Zacznij od Bacha” i „Skrzypek na dachu”.
10 października 2009 chór wziął udział w dwóch wydarzeniach muzycznych. Najpierw wystąpił na koncercie w czechowickim MDK, wykonując utwory: „Ojcowski dom”, „Trojok” i „Serenade” F. Schuberta, a następnie w kościele na Lesisku wystąpił podczas mszy ekumenicznej śpiewając: „Panie, tu do Twych stóp padam”, „Veni creator”, „Ave verum”, „Ojcowski dom” i „Ave Maria” Ch. Gunoda.
12 kwietnia 2010 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki śpiewał na mszy żałobnej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach, odprawianej za ofiary ktastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki wykonał następujące utwory: „Alelluja” ks. Chloudowskiego,
„U stóp krzyża” F. Chopina, „Ave verum” i „Lacrimosa W.A. Mozarta i „Nie lękaj się”.
W 2010 roku przypadła 55 rocznica działalności chóru. Najważniejszymi wydarzeniami towarzyszącymi tej rocznicy były:
15 maja – Koncert Jubileuszowy w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach,
16 maja – msza święta w intencji chóru i jego członków, w kościele pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach,
26 czerwca – Koncert Jubileuszowy na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach.
W październiku tego roku członkowie chóru zwiedzali i koncertowali w Opolu i Mosznej.
W dniach 3-6 czerwca 2011 chór koncertował
w niemieckim Hiddenhausen w ramach obchodów XX rocznicy partnerstwa miast Hiddenhausen i Czechowic-Dziedzic. Głównym punktem pobytu w Hiddenhausen był koncert plenerowy w Muzeum Drewna. Na zakończenie koncertu połączone chóry, które w nim brały udział, zaśpiewały utwor „Wir ferein ein Fest der Freude”.
22 kwietnia 2012 roku chór uświetnił swym występem uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem w 2010 roku. Gościem uroczystości była Małgorzata Wasserman.
28 sierpnia tego roku chór wystąpił na XXXIX Dniach Czechowic-Dziedzic w parku miejskim „Lasek”. Chór zaśpiewał m.in. „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Dzieweczko ze Śląska”, „Oda do radości”, „Wiosenna pieśń” i wiązankę melodi Johana Straussa.
W dniach 17-18 maja 2014 roku chór brał udział w X Międzynarodowym Festiwalu „Polonez 2014”
w Słominie na Białorusi. Zaprezentował utwór „Cześć Ci Polsko” zdobywając I miejsce na tym festiwalu. Chór wystąpił także podczas mszy w kościele katolickim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Słonimiu.
26 maja 2014 roku w katowickiej Archikatedrze, Chór Mieszny im. Stanisława Moniuszki wystąpił na mszy pogrzebowej śp. Józefa Świdra, założyciela i pierwszego dyrygenta chóru.
14 czerwca 2015 roku chór wystąpił na Koncercie Galowym z okazji 90 rocznicy działalności Domu Robotniczego w Czechowicach-Dziedzicach.
6 września tego roku odbyły się uroczystości związane z 60 rocznicą działalności chóru.
1 października 2016 roku chór występuje w Kałkowie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Chór przyjechał do Kałkowa na zaproszenie Związku Zawodowego „Solidarność” Walcowni Metali „Dziedzice”, aby swym występem uświetnić 20 pielgrzymkę „Solidarności Hutników”.
W dniach 2 do 6 czerwca 2017 roku chór występował w Słonimiu na Białorusi, m.in na Festiwalu „Polonez 2017” zajmując II miejsce na tym festiwalu.
11 maja 2018 chór wystąpił podczas 3. Nocy Kultury zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Izbę Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Koncert specjalny, na którym zaprezentował się chór, odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Czechowicach-Dziedzicach. „Grała orkiestra dęta. Zgromadzeni goście tańczyli walca. Częstowano kawą i ciasteczkami.
W godzinach wieczornych impreza została przeniesiona do Goczałkowic Zdroju i trwała do późnych godzin nocnych”.
20 maja 2018 roku na Placu Jana Pawła II odbył się koncert z okazji 80 rocznicy sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski, w którym chór wziął udział.
11 listopada 2018 roku w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, chór wystąpił na Koncercie Galowym, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach wzbudzając aplauz zgromadzonych na sali mieszkańców naszej gminy.
W dniach 14-17 czerwca tegoż roku chór występował w Mieście Partnerskim Czechowic-Dziedzic – Hiddenhausen, w Niemczech.
28 września 2019, w holu MDK w Czechowicach-Dziedzicach odsłonięto tablicę upamiętniającą kompozytora Józefa Świdra. Podczas tej uroczystości chór zaśpiewał pieśń „Kto szuka cię”.
19 października 2019 roku Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki był gościem specjalnym obchodów 60 rocznicy działalności Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Uroczystości rocznicowe odbyły się w strażnicy OSP Czechowice-Dziedzice przy ul. Barlickiego w ramach XV Zjazdu Towarzystw Regionalnych Powiatu Bielskiego. Chór zaśpiewał m.in. „Ojcowski dom”, „O mój rozmarynie”, „Dzieweczko ze Śląska”, „Kum i Kuma”, „Kozak”, „Trojok”, „Zachodzi soloneczko’, „Gołąbeczkę”, „Upływa szybko życie” i „Kołysankę”.
10 listopada 2019 rok chór wystąpił na koncercie „Przylecieli Sokołowie” z okazji Święta Niepodległości zorganizowanym w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.
24 listopada tego roku chór uczestniczył w obchodach 85 rocznicy działalności Chóru św. Katarzyny, zorganizowanych w kościele pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach.
65 stuknęła i … 11 marca 2020 z powodu pandemii koronawirusa działalność chóru została zawieszona. Odbyła się tylko 15 listopada 2020 roku msza święta w kościele na Lesisku z okazji 65 rocznicy działalności Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki.
Chór powrócił do śpiewania we wrześniu br., nowym dyrygentem chóru została Ewelina Stanclik.
Historia Chóru Mieszanego im. Stanisława Moniuszki toczy się dalej, chór zmierza dziarsko ku „Siedemdziesiątce”, no i ku „setce”. Myślę, że wigoru
i zapału, a przede wszystkim chęci dalszego śpiewania mu nie zabraknie.
Ad multos annos.

Więcej w książce autorstwa Jacka Cwetlera „Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki. 65 rocznica działalności” dostępnej w siedzibie chóru w czechowickim MDK. Bezpłatnie.

- reklama -