Co było, co będzie… dofinansowania, ulgi, udogodnienia

0
1056
- reklama -

Rok 2017 dla stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne, ale i dla samych niepełnosprawnych obfitował w wiele wydarzeń. 

Stowarzyszenia dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Miasta oraz Starostwa realizowały zadania na rzecz swoich członków. W ramach projektów niepełnosprawni mogli nieodpłatnie skorzystać z porad psychologa oraz prawnika, a między innymi dzięki projektowi „Aktywny Powiat Cieszyński” otrzymali szansę na uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach dających możliwość zatrudnienia oraz podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Były dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, dzięki którym niepełnosprawni i ich opiekunowie nabrali sił do dalszego zmagania się z trudami codzienności.

Wielu skorzystało z funduszy na przełamywanie barier architektonicznych oraz w komunikacji. Dzięki programowi „Aktywny Samorząd” sprzęt do rehabilitacji, komputery wraz z niezbędnymi programami, pakietami i aplikacjami oraz sprzęt brajlowski nie są już tylko marzeniem, ale faktem.

- reklama -

Przy przejściach dla pieszych zaczęły się pojawiać „jeżyki”, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku czują się bezpiecznie, gdy samodzielnie poruszają się po mieście. Na terenie miasta Cieszyna zwiększyła się liczba miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, a od grudnia wydawane są nowe legitymacje osoby niepełnosprawnej. Legitymacje są wielkości dowodu osobistego i zastąpią dotychczasowe nietrwałe, przypominające legitymacje szkolne.

Po raz pierwszy fundacje i stowarzyszenia zrzeszające niepełnosprawnych miały okazję na zaprezentowanie swojej działalności na zorganizowanym w naszym mieście „festiwalu Organizacji Pozarządowych”. Nie obyło się jednak bez zawirowań, na jakie zostali narażeni niepełnosprawni przyjeżdżający do naszego miasta. Wiązało się to z kilkakrotną zmianą lokalizacji przystanków autobusowych. Pomimo zniżek na bilety autobusowe komfort jazdy oraz punktualność transportu publicznego pozostawia nadal wiele do życzenia. Autobusy komunikacji miejskiej nadal jeżdżą bez informacji głosowej umożliwiającej pasażerowi zorientować się, do jakiego przystanku się zbliża, a o sugerowanych rozkłady jazdy w powiększonym druku osoby mające kłopot z widzeniem mogą tylko pomarzyć.

I tak wchodząc w rok 2018 niepełnosprawni są pełni nadziei, ale i obaw. Przygotowywane zmiany w orzecznictwie, zakres i wysokość dofinansowań to tylko niektóre tematy budzące niepokój wśród osób z różnego rodzaju dysfunkcjami.

W obecnym roku z pewnością będą obowiązywały dotychczasowe ulgi na przejazdy autobusowe, kolejowe i trzeba mieć nadzieję, że w połączeniu z nowym dworcem poprawi się komfort podróżowania.

Od 1 grudnia 2017 roku do 28 lutego 2018 roku zmieniły się limity od wysokości, których będzie można „dorobić” do renty.  Pobierający rentę socjalną w obecnym kwartale będą, więc mogli dorobić o 24.50 zł miesięcznie więcej niż w poprzednim. Tak samo ma się rzecz z tymi, którzy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli rencista nie zarobi więcej niż 2979 złotych brutto renta nie zostanie zawieszona.

Wśród niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności coraz częściej pojawiają się pytania o dofinansowanie tej grupie turnusów rehabilitacyjnych, ponieważ od kilku lat takie dofinansowanie otrzymywali niepełnosprawni ze znaczny stopniem niepełnosprawni z tzw. drugą grupą. Mają cichą nadzieję, że obecny rok będzie w tym względzie dla nich łaskawszy niż poprzednie.

Powiat oraz miasto Cieszyn przystąpiło do projektu „Śląskie Bez Barier”, tym samym dając niepełnosprawnym mieszkańcom nadzieję na poprawę życia.

Głównym celem projektu jest monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w śląskich jednostkach administracji publicznej, oraz dostarczenie władzom tych jednostek informacji, w jaki sposób mogą poprawić dostępność dla osób z niepełnosprawnością i, jeżeli będzie to konieczne, pozyskać dotację na konieczne modyfikacje. Pełne wdrożenie konwencji przyczyni się do poprawy, jakości życia osób z niepełnosprawnością w województwie śląskim.

Na ile i czy w ogóle będzie poprawa, czas pokaże, a ponieważ osoby z dysfunkcjami są optymistami patrzą z nadzieją w przyszłość.