Miejsce stworzone by pomagać i rozwijać

0
310
- reklama -

Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” to wyjątkowe miejsce na mapie Cieszyna, które istnieje od 1996 roku. Placówka oferuje systemową pracę z rodziną – kompleksową pomoc dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wsparcie znajdują tu osoby w szeroko pojętym kryzysie. To miejsce inspirujące także do rozwoju.

 – Mamy bardzo bogatą i różnorodną ofertę. Nastawieni jesteśmy na wsparcie rodzin, ale oferujemy także pomoc indywidualną. Wszystko zaczyna się od rozmowy – rozeznania sytuacji i określenia ścieżki wsparcia – wyjaśnia Aneta Stachowiak – Zając, kierownik placówki.
 
Wsparcie w kryzysie
 
Na miejscu można otrzymać pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną. Prowadzone są terapie dla par i terapie rodzin. Dla mieszkańców Cieszyna i powiatu cieszyńskiego większość działań dostępna jest bezpłatnie.
Ważną częścią naszej działalności jest pomoc prawna, przede wszystkim w obszarze rodzinnym i związanym z przemocą. Na miejscu działa także Centrum Mediacji, wspierające proces porozumiewania się osób w konflikcie, w obecności neutralnego i bezstronnego mediatora. W naszej placówce odbywają się także kontakty pod nadzorem, realizowane na wniosek sądu spotkania rodzica z dzieckiem – dodaje kierownik „Kontaktu”.
Wsparciem otoczeni są zarówno dorośli jak i dzieci. – Dzięki współpracy z Fundacją Drzewo i Jutro prowadzimy grupy socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 roku życia. Daje im to przede wszystkim możliwość poznawania nowych ludzi, doświadczenia wsparcia w grupie, rozwijania umiejętności komunikacji, pomaga uczyć się radzenia sobie z emocjami. Jest to konstruktywna forma spędzania czasu wolnego – zauważa Justyna Pilch, pracownik pierwszego kontaktu i dodaje: – obserwujemy skutki pandemii, izolacji, nauki zdalnej, to wpłynęło na funkcjonowanie dzieci i młodzieży, ale także całych rodzin. Praca w grupie to realna odpowiedź na te problemy.
Prowadząc indywidualną psychoterapię i grupę socjoterapeutyczną jestem naocznym świadkiem zmiany funkcjonowania i życia młodych ludzi. Ogromną radość sprawia mi towarzyszenie młodzieży i uczestniczenie w ich rozwoju oraz nabywaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Grupy socjoterapetyczna są niezwykle dla nich ważne. Polecam tę placówkę, wiem, że osoby, które tu trafią są w „dobrych rękach” – podkreśla Kamila Wąchała, psychoterapeutka.
Osobna praca odbywa się w ramach Szkoły dla Rodziców – grupy wsparcia dla rodziców, która w warsztatowej formie pozwala podwyższać kompetencje rodzicielskie, daje wsparcie w trudnych sytuacjach wychowawczych, stwarza przestrzeń do wymiany doświadczeń, a także uwrażliwia na istotne w wychowaniu dziecka aspekty.
W Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” można spotkać się z psychoterapeutą uzależnień. Możliwe jest wsparcie zarówno indywidualne jak i rodzinnie. Konsultacje dotyczą problemu narkomanii. Trzy razy w tygodniu spotykają się również grupy samopomocowe Anonimowych Alkoholików i Narkomanów.
 
Inspirując rozwój
 
Można tu ciekawie i twórczo spędzić czas nie tylko będąc w kryzysie. – Grupa Rozwoju Osobistego skupia się na pracy nad własnymi emocjami, oddechem, redukcji stresu, uczy technik oddechowych, relaksacji a także pomaga odkrywać swoje potrzeby – wyjaśnia Aneta Stachowiak-Zając.
W ramach Grupowej Terapii Zajęciowej odbywają się m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci i ich rodziców. Popularnością cieszy się Malort – pracownia malarstwa, która zakłada malowanie przez zabawę, uwalnianie w ten sposób emocji, odkrywanie własnych zdolności twórczych. Technikę tę wyróżnia brak oceny.
Dzieci chętnie korzystają także z zajęć nauki języka angielskiego poprzez zabawę, ruch, które dodatkowo zawierają elementami sensoryki. Odpowiadając na potrzeby młodzieży mamy warsztaty z tańca hip-hop, a także warsztaty fotografii analogowej – dodaje kierownik placówki.
Miejsce to tętni życiem codziennie, przez cały rok głównie za sprawą bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. Odbywają się tu także imprezy cykliczne – m.in. półkolonie socjoterapeutyczne, pikniki rodzinne, Mikołajki.
Przed półkolonią mieliśmy obawy czy córka dobrze się zaadaptuje. Nasze obawy zostały szybko rozwiane, ponieważ nasza córka jest zachwycona półkoloniami, a my razem z nią. Dziękuję wam za to, że macie cudowne podejście do dzieciaków, podejście pełne zrozumienia, kreatywności i spokoju, który akurat jest nam potrzebny. Dziękujemy za spotkania, wycieczki, warsztaty i inne. Serdecznie dziękujemy za ten cudowny czas, który poświęciliście naszej córce. Do zobaczenia za rok! – napisała anonimowo mama jednej z uczestniczek.
 
Centrum Wolontariatu
 
Przy placówce działa Centrum Wolontariatu, w ramach którego młodzież oraz osoby dorosłe mogą bezpłatnie udzielać wsparcia osobom potrzebującym. Od lat działa u nas program Douczania, w ramach którego wolontariusze wraz z dziećmi wspólnie odrabiają zadania domowe. Wolontariusze mają też możliwość realizowania się podczas opieki nad dziećmi w naszych placówkach. Aktualnie poszukujemy osób, które są chętne zaangażować się w działania wolontarystyczne. Taka forma wsparcia przynosi wiele korzyści jak: doświadczenie, nabycie określonych umiejętności czy możliwość nawiązania nowych znajomości. Zapraszamy! – mówi Justyna Pilch.
Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” znajduje się w Cieszynie przy ul. Księdza Janusza 3. Prowadzone jest przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Ważną część finansowania stanowi dotacja z Miasta Cieszyn, środki pozyskane z projektów i innych źródeł zewnętrznych. Placówka współpracuje ze szkołami, poradniami, organizacjami pozarządowymi, a także prywatnymi sponsorami i darczyńcami, dzięki którym tak szerokie funkcjonowanie placówki jest możliwe.
 
- reklama -