Naukowy zawrót głowy

0
1028
plakat Śląskiego Festiwalu Nauki
- reklama -

Nauka, nauka, wszędzie nauka! Takie hasło przyświeca organizatorom Śląskiego Festiwalu Nauki, którzy dokładają wszelkich starań by choć na moment wyprowadzić naukę z sal wykładowych i laboratoriów poza mury uniwersytetów, uwolnić jej energię i zasiać inspirujący ferment wśród Ślązaków, szczególnie najmłodszych mieszkańców regionu.

Kolejna, trzecia już, odsłona śląskiego święta nauki odbyła się w dniach 12 – 14 stycznia 2019 roku, w samym „sercu” Katowic – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzednich edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę wydarzenia, proponując publiczności festiwalu zarówno sprawdzone, jak i zupełnie nowe atrakcje. Na hasło przewodnie wybrano słowo – ENERGIA, w którym kryje się wiele znaczeń tożsamych dla wydarzenia: energia ukryta w świecie przyrodniczym, którą odkrywamy dzięki nauce, ale i energia, która cechuje ludzi ciekawych świata i innych. Z całą pewnością, ogromne pokłady energii wykazali organizatorzy festiwalu, przygotowując blisko 200 różnych propozycji – wykładów, warsztatów, stoisk pokazowych, wystaw skupionych wokół sześciu obszarów: humanistyczno-społecznego, medycyny i zdrowia, przyrody, techniki, sportu i sztuki. Specjalne miejsce w przestrzeni festiwalowej zarezerwowano dla strefy kosmosu, w której oprócz marsjańskich łazików czy kosmicznego ekwipunku można było spotkać Nicole Stott – amerykańską astronautkę z NASA, która jako pierwsza malowała w stanie nieważkości, jedynego polskiego kosmonautę – Mirosława Hermaszewskiego oraz Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej – dr Grzegorza Bronę.

Wyjątkowych postaci nie brakowało podczas festiwalowych chwil w każdym z wyznaczonych obszarów.Posłuchać i porozmawiać można było m.in. z prof. Jerzym Buzkiem, prof. Johannesem Georgiem Bednorzem (laureatem nagrody Nobla z fizyki), prof. Katarzyną Kłosińską, Leszkiem Cichym, Tomaszem Zubilewiczem, Janem Melą, Jackiem Hugo-Baterem, Mariuszem Szczygłem, Filipem Springerem i wieloma innymi. Z niezwykłą werwą swoimi doświadczeniami dzielili się absolwenci Uniwersytetu Śląskiego: dr Tomasz Rożek – obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce, Piotr Baron – dziennikarz od wielu lat związany zawodowo z Trójką oraz Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki i ambasador ŚFN.

Prawdziwą furorę wśród uczestników festiwalu zrobiła grupa pracowników naukowych i studentów z Uniwersytetu w Lund (Szwecja) występując z klasycznymi eksperymentami fizycznymi oraz pokazami laserowymi. Swym show Szwedzi udowadniają na całym świecie, że fizyka, choć trudna, to można o niej opowiadać w sposób zabawny, a 45 minutowy pokaz to dawka wiedzy, rozrywki, humoru i wspaniałych doznań wizulanych.
Dla koneserów sztuki nie zabrakło wystaw w specjalnie na ten cel zaaranżowanych galeriach oraz oprawy muzycznej, a wśród licznych koncertów na uwagę zasługuje m.in. występ Orkiestry Dętej i Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” z cieszyńskiego Wydziału Artystycznego.

- reklama -

Głównym pomysłodawcą i organizatorem 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, wspierany w tym roku przez czołowe uczelnie województwa śląskiego, tj. Politechniką Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Takie wydarzenie możliwe jest dzięki zaangażowaniu całego środowiska uniwersyteckiego.

W Festiwalu brali udział również członkowie cieszyńskiej społeczności akademickiej, wspierając wydarzenie organizacyjnie i merytorycznie. Prawie setka studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji jako wolontariusze pracowała przy obsłudze stanowisk oraz zabezpieczając sprawne korzystanie z wszystkich atrakcji. Pracownicy dydaktyczni z pomocą studentów przygotowali liczne stanowiska pokazowe i warsztaty, gdzie demonstrowali interesujące aspekty dyscyplin, które uprawiają. Nie zabrakło cieszyńskich etnologów, animatorów czy pedagogów.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz licznych sponsorów, festiwal jest wydarzeniem bezpłatnym, z którego korzystają dzieci i młodzież nie tylko ze stolicy województwa śląskiego. W tegorocznej edycji z atrakcji festiwalowych cieszyli się uczniowie ze Skoczowa i Ochab, co jest niezwykle ważne. Uzmysławia bowiem młodym ludziom z małych miasteczek i wsi, że nauka jest oknem na świat dla każdego, kto pragnie je otworzyć. Oknem, na wyciągnięcie ręki.
Kinga Czerwińska