Przedsiębiorstwo społeczne – Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”.

0
2000
- reklama -

W świecie, w którym wszystko nieustannie się zmienia, zachowania ludzkie wykazują się niezwykłą stałością. Podobno – jak twierdził Heraklit – nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki: człowiek może, powtarzając często te same błędy i porażki, czasem sukcesy.

Organizacja pozarządowa, mająca w swojej ofercie szeroki wachlarz instrumentów reintegracji społecznej, zawodowej, pomocy psychologicznej, może przełamać ten negatywny przymus powtarzania, ten niebezpieczny skrypt. Powinna w tym celu być mocno zakorzeniona w społeczności lokalnej i efektywnie współpracować  ze wszystkimi lokalnymi graczami życia społecznego i gospodarczego.

Fundacja będąca przedsiębiorstwem społecznym to dodatkowe źródło możliwej zmiany: zatrudnianie dodaje ważne narzędzie, sprawiając iż oferowana pomoc jest kompleksowa, a taka ma większe szanse, żeby powstrzymać włożenie stopy po raz kolejny do tej samej – płynącej donikąd – rzeki.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej “Być Razem” od 2007 roku nieustannie rozwija ofertę swych działań, celem zbudowania kompleksowego i skutecznego modelu wspierania zmiany.

- reklama -

Przedsiębiorstwa społeczne – to spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenia, spółki non – profit, które zatrudniają co najmniej 50% osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (w tym niepełnosprawnych, bezrobotnych) lub 30% osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W przedsiębiorstwach społecznych zysk z działalności gospodarczej nie podlega podziałowi, lecz przeznaczany jest na wzmocnienie potencjału przedsiębiorstwa oraz na reintegrację zawodową i społeczną lub na działalność pożytku publicznego prowadzoną na rzecz społeczności lokalnej, w której działa przedsiębiorstwo.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” (www.fundacjabycrazem.pl)

ufundowana została w 2007 roku przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” z Cieszyna. Misja Fundacji wynika w dużym stopniu z doświadczeń Stowarzyszenia jednak jej działalność koncentruje się głównie na prowadzeniu w Cieszynie, przy ul. Wałowej 4 wielobranżowego przedsiębiorstwa społecznego, które daje zatrudnienie m.in. osobom znajdującym się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Ponadto Fundacja realizuje szereg przedsięwzięć i projektów edukacyjnych, związanych z szeroko pojętą reintegracją i ekonomią społeczną. Od 1 marca 2022 roku Fundacja po wygranym konkursie na zlecenie Urzędu Miasta Bielsko – Biała będzie prowadziła kompleksowy system pomocy i wsparcia dla osób bezdomnych – dwa schroniska i noclegownię. 

Zapraszamy do współpracy. Tel. +48 501771319, +48 608517144 

Główne cele Fundacji:

  1. Prowadzenie wielobranżowego przedsiębiorstwa społecznego.
  2. Pomoc osobom potrzebującym wsparcia – m.in. bezrobotnym, chorym i niepełnosprawnym, bezdomnym, samotnym, uzależnionym, dotkniętym ubóstwem, uchodźcom – głównie poprzez działania edukacyjne, doradcze, zatrudnienie stałe lub subsydiowane.
  3. Integracja środowisk lokalnych i budowanie partnerstw międzysektorowych wokół skutecznego rozwiązywania problemów społecznych z wykorzystaniem idei i instrumentów ekonomii społecznej.
  4. Promocja polskiego wzornictwa przemysłowego oraz współpracy projektantów z przedsiębiorstwami społecznymi.

Pralnia na Wałowej świadczy usługi pralnicze – pranie, maglowanie, prasowanie – na terenie całego powiatu cieszyńskiego oraz powiatów sąsiednich z dojazdem do klienta. Nasza oferta skierowana jest głownie do firm (m.in. hotele, pensjonaty, restauracje, zakłady produkcyjne) i instytucji publicznych (m.in. domy pomocy społecznej, szpitale, zakłady opiekuńczo – lecznicze). Przy większej ilości prania możliwe jest świadczenie usług dla klientów indywidualnych. Na rynku usług pralniczych działamy nieprzerwanie od 2008 roku. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu możemy zaoferować najwyższą jakość usług dostosowanych do specyfiki i potrzeb klienta. Zapraszamy do współpracy. Tel. +48 505503824, +48 608517144.

Stolarnia na Wałowej oferuje realizację usług stolarskich. Produkujemy własne produkty marki WellDone Dobre Rzeczy (www.welldone.co) a także jako podwykonawca oferujemy usługi wykonania wszelkiej galanterii drewnianej, której jakość jest dla nas priorytetem. Przyjmujemy zamówienia produkcji z drewna litego, sklejki, klejonki a także mdf i innych materiałów drewnopodobnych. Frezujemy na CNC i lakierujemy. Ponadto świadczymy usługi cięcia na wymiar, grawerowania laserem, frezowania, szlifowania. Zapraszamy do współpracy. Tel. +48 600208146, +48 608517144.

Bistro na Wałowej gotuje domowo z szacunkiem dla kuchni lokalnej, szczególnie śląskiej, nie stroniąc od inspiracji płynących z tradycji kuchni morza śródziemnego, węgierskiej i czeskiej. 

W codziennej ofercie mamy dania mięsne, jak również wegetariańskie lub wegańskie. Znajdujemy się w ustronnym i spokojnym miejscu na peryferiach Cieszyna, z dala od miejskiego zgiełku i problemów z płatnymi parkingami. Łatwo do nas dojechać autem lub na rowerze, warto też wybrać się na spacer mijając po drodze historyczne Wzgórze Zamkowe. Cieszymy się z bardzo dobrych opinii naszych klientów potwierdzonych wysoką oceną na Google i FB.

Oferujemy dania obiadowe i barowe, śniadania i kanapki. Organizujemy imprezy okolicznościowe typu: chrzciny, komunie, wesela, stypy, rocznice, jubileusze, spotkania biznesowe i inne. Przygotowujemy również catering na imprezy i przyjęcia domowe. Posiadamy dwa ogródki, w których możecie Państwo zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Jesteśmy odpowiedzialni społecznie. Zatrudniamy osoby niepełnosprawne i organizujemy akcje dla lokalnej społeczności. Zapraszamy do współpracy. Tel. +48 502143755, +48 506296044.