Uwolnić 13-latka z Nigerii!

0
795
- reklama -

Tym razem wstępniak będzie zupełnie inny. Polityka ta centralna i ta samorządowa, choć sama woła o krytykę musi poczekać. Dzisiaj nie będzie też krytyki ani komentarza. Dzisiaj na szczególną uwagę zasłużył 13-letni Omar.

Nastolatek został skazany na 10 lat za bluźnierstwo przeciwko Allahowi. 13-letni Omar Farouq pokłócił się z kolegą. Podczas sprzeczki miał używać wulgarnego języka i bluźnić przeciwko Allahowi. Został za to skazany na 10 lat więzienia. Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, zaapelował do prezydenta Nigerii o ułaskawienie 13-letniego chłopca.

Sprawę nagłośnił prawnik Kola Alapinni, który wraz
z innymi prawnikami pracował nad sprawą Yahaya Shariff-Aminu – muzyka skazanego na karę śmierci za bluźnierstwo.

W połowie września stanowisko w tej sprawie zajął UNICEF. „Skazanie 13-letniego dziecka, na 10 lat więzienia z dorosłymi mężczyznami jest złe. Podważa to wszystkie podstawowe zasady praw dziecka, pod którymi podpisywała się Nigeria, a tym samym w stanie Kano” – przekazał Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii.
Dyrektor Muzeum Auschwitz gotów pójść do więzienia
W obronie 13-latka wystąpił również dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Napisał on list do prezydenta Nigerii, Muhammadu Buhari, z prośbą o ułaskawienia nastolatka.

- reklama -

Cywiński podkreśla w liście, że jako dyrektor placówki upamiętniającej ofiary obozów koncentracyjnych,
w których mordowano także dzieci, nie może pozostać obojętnym.

„Niezależnie od tego, co powiedział, ze względu na swój wiek chłopiec nie może być traktowany jako w pełni świadomy i odpowiedzialny za swoje czyny” – pisze Cywiński. „Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans, oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu” – dodał.

Cywiński zadeklarował, że jeśli jednak okaże się, że wypowiedziane przez 13-latka słowa wymagają kary 120 miesięcy więzienia, to on znajdzie 120 ochotników, którzy tę karę za chłopca odbędą. Zadeklarował, że będzie jednym z tych, którzy dobrowolnie spędzą miesiąc
w więzieniu za 13-latka.

O liście dyrektora Muzeum Auschwitz zrobiło się już głośno na świecie. Pisze o nim m.in. agencja Reuters.
Dziennikarze Reutersa dotarli do rzeczników prezydenta Nigerii. Niestety, odmówili komentarza w sprawie listu Piotra Cywińskiego. Baba Jibo Ibrahim, rzecznik stanowego resortu sprawiedliwości w Kano stwierdził, że listu Cywińskiego nie widział. Dodał jednak, że prezydent ma prawo ułaskawić chłopca.

Dzieci na całym Świecie są ofiarami wojny, reżimu, przemocy i radykalnych przepisów religijnych. Patrzymy na to wszyscy, kręcimy głowami i powtarzamy… „ale co ja mogę?” Faktem jest, że nie mamy wpływu na decyzję sędziego z Nigerii, nie mamy wpływu na wojenną politykę, nie mamy wpływu na panujący na Białorusi zamordyzm. Ale jedyne co możemy, to mówić o tym głośno. Nie przyzwalajmy swoim milczeniem na okrucieństwo wobec najbardziej bezbronnych. Nasz sprzeciw i nasze zdecydowane NIE mogą stać się wartością, która zbuduje lepszy Świat wokół nas samych. Ja każdej przemocy wobec dzieci, bez względu na to gdzie mieszkają i w jakiej kulturze są wychowywane, mówię zdecydowane NIE!

Źródło: WP