Z pasji do muzyki tradycyjnej

0
708
- reklama -

W ostatnich latach folk przeżywa swoisty renesans popularności, przejawiając się w praktycznie każdym gatunku muzyki popularnej. Wykonawców czerpiących z jego bogactwa, takich jak Cleo, Zakopower czy tegoroczni zwycięzcy Eurowizji – Kalush Orchestra, możemy usłyszeć na największych polskich i światowych scenach. Również pośród nas rozwijają się artyści, których pasja do muzyki zrodziła się właśnie dzięki fascynacji kulturą własnego regionu. Już od 9 lat na naszej śląskiej ziemi funkcjonuje Grupa Śpiewu Tradycyjnego „Sójki” z Brennej, zbliżająca się do kluczowego momentu swojej działalności.

Swoją przygodę z muzyką „Sójki” rozpoczęły w istniejącym od 2008 roku dziecięcym Zespole Regionalnym „Mała Brenna”. To tam zyskały umiejętności, które już kilka lat później, bo w 2013 roku, pozwoliły im rozpocząć kolejny etap scenicznej drogi. Pierwsze kroki jako grupa wokalna stawiały pod nazwą Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej Zespołu „Mała Brenna”, jednak z upływem czasu zaczęły się usamodzielniać i postanowiły przyjąć własną nazwę Grupa Śpiewu Tradycyjnego „Sójki”. U początków inicjatywy stoi Anna Musioł – pomysłodawczyni i opiekunka zespołu, która dzisiejsze „Sójki” (w składzie: Nadia Bryłka, Jessica Moskała, Anastazja Musioł, Julia Nowak, Magdalena Podżorska, Maja Sikora) zna od najmłodszych lat, kiedy jeszcze prowadziła je w „Małej Brennej”. Pod jej okiem dziewczyny zaznajamiały się z technikami wokalnymi i manierami wykonawczymi, poznawały gwarę i teksty pieśni ludowych. Ponadto, równolegle do rozwoju warstwy wokalnej, wokalistki doskonalą się również w sferze instrumentalnej – grze na skrzypcach czy bębnach szamańskich.
Pomysł nazwy zespołu zrodził się zupełnie przypadkowo podczas jednej z rozmów. – Któraś z nas kiedyś powiedziała, że zbieramy się na koncerty, jak sójki za morze i ta nazwa już później z nami została – wyjaśnia inicjatorka grupy. Pierwszym dużym wyzwaniem, którego podjęły się wspólnie, był udział w lokalnym etapie Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, który odbywa się co roku w Cieszynie. „Sójki” zwyciężyły i zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu w Koszęcinie. Przez lata zajmowały w tym plebiscycie wysokie lokaty, a podczas XXVI edycji w 2019 roku zostały szczególnie uhonorowane – otrzymały Grand Prix, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego oraz statuetkę „Szczyglika”. Dzisiaj, kiedy nie są już grupą dziecięcą, wspólnie tworzą tzw. grupę inspiracyjną, wspólnie dzieląc się ideami dotyczącymi utworów i sposobów ich wykonania czy przygotowania scenografii.
Pośród szerokiego repertuaru „Sójek” znajdziemy utwory wywodzące się z różnych grup etnograficznych, ale także pieśni patriotyczne – wykonywane przede wszystkim podczas uroczystości państwowych, jak obchody Święta Niepodległości. Jednak dla młodych artystek najważniejsza jest góralska tożsamość, a więc w sposób szczególny muzyka własnego regionu – Górali Śląskich, podobnie jak Żywieckich, z wyraźnym podkreśleniem szacunku i świadomego podejścia do korzeni. – To zawsze było dla mnie najważniejsze, kiedy one były małymi dziećmi i mam nadzieję, że udało mi się to im przekazać – podkreśla Anna Musioł. Ostatnie lata przyniosły również nowe bogactwo w postaci otwarcia na muzykę tradycyjną spoza naszego obszaru kulturowego. Pierwotnie była to muzyka typowo słowiańska, m.in. sąsiednich Czechów i Słowaków, ale także ze Wschodu – terenów historycznej Rusi, a następnie dalszych zakątków świata – od pieśni bałkańskich, poprzez celtyckie i nordyckie, po afrykańskie. Nie brakuje również utworów współczesnych, stylizowanych na muzykę tradycyjną, którą samodzielnie aranżują według własnej wizji artystycznej.
Nie tylko wielkim sprawdzianem, ale również niesamowitym przeżyciem dla „Sójek” był tegoroczny koncert w czasie 8. Słowiańskiej Nocy Folk-Metalowej, odbywającej się co roku w breńskim Parku Turystyki. Jak przekonują same wokalistki, szczególnie wyjątkowym doświadczeniem tego wydarzenia była żywiołowość wymiany energii z publicznością. Występ spowodował falę pochlebnych komentarzy w stronę młodych artystek i ogromnego zainteresowania ich talentem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, dziewczęca grupa śpiewacza postanowiła wydać płytę, na której znajdzie się również ich autorski utwór. Trwają właśnie ostatnie prace studyjne, a końcowe efekty poznamy jeszcze w tym roku. Na krążku znajdą się m.in. utwory polskie, rusińskie, skandynawskie, serbskie czy chorwackie – zarówno znane już słuchaczom, jak i wiele nowości – wśród których każdy miłośnik muzyki znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

- reklama -