Korzystanie z różnego rodzaju dofinansowań unijnych i krajowych to dla Gminy Brenna chleb powszedni. Ilość zrealizowanych do dziś inwestycji, szkoleń, kursów, czy wydarzeń kulturalnych, które sfinansowane zostały dzięki pozytywnie rozpatrzonym wnioskom naprawdę trudno policzyć.
Jednym z kilku projektów, które obecnie są w trakcie realizacji to projekt „Aktywnie w naturze”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa. Liderem projektu jest czeska Gmina Wędrynia, a partnerami projektu są Gmina Brenna i Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.
Podstawowym celem projektu jest efektywniejsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego partnerskich miejscowości poprzez realizację wspólnego produktu turystycznego bazującego na nowych atrakcjach, programie lojalnościowym, wspólnej kampanii promocyjnej, a także organizacji imprez plenerowych, warsztatów wytwarzania mydełek ziołowych i soli kąpielowych oraz spotkań przyrodniczych.
Chociaż realizacja projektu przypadła na trudny okres pandemii, po dostosowaniu harmonogramu działań oraz ich przebiegu do obowiązujących obostrzeń, udało się zrealizować wszystkie założenia przedsięwzięcia.
Nowymi atrakcjami, które powstały, dzięki „Aktywnie w naturze” są Park Sensoryczny w Wędryni wraz z siłownią zewnętrzną, a w Brennej sprawnościowy plac zabaw przy tężni solankowej– Brennej Leśnicy. U czeskiego lidera, na terenie wyznaczonym na realizację zadania pojawiły się nowe nasadzenia rodzimej roślinności, fontanna solankowa oraz miejsce do aktywnego wypoczynku. Zadaniem parku sensorycznego będzie nie tylko edukacja, ale przede wszystkim pobudzenie odbiorcy do działania i interakcji, możliwość odbioru wszystkimi zmysłami. Z kolei na nową infrastrukturę po polskiej stronie składają się: zestaw zabawowy (wejście linowe, drabinka naprzemienna, trap wspinaczkowy, podest i zjeżdżalnia), linarium w kształcie piramidy oraz huśtawka typu „bocianie gniazdo”, która jest dostępna także dla dzieci niepełnosprawnych. Dodatkowo położone zostały zabezpieczające maty przerostowe oraz wykonano małą infrastrukturę: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie lampami solarnymi i ogrodzenie.
Obydwa te miejsca korespondują też ze sobą za sprawą edukacyjnych tablic, które nie tylko informują o dofinansowaniu, ale przede wszystkim opowiadają o przyrodniczych atrakcjach Gminy Brenna oraz partnera po drugiej stronie granicy. W Wędryni pojawiły się trzy takie tablice, a w Brennej – cztery. Dzięki nim nawet osoby niezaznajomione z produktem turystycznym w postaci programu lojalnościowego, będą mogły zapoznać się z korzyściami, płynącymi z przystąpienia do niego i zostaną zachęcone, by oprócz wizyty w jednym miejscu, odwiedzić również drugie, a przy tej okazji poznać również całą partnerską miejscowość.
Oprócz tych najbardziej widocznych efektów realizacji projektu, zaistniały również inne. Jak choćby eventy dla dzieci z okazji otwarcia nowych obiektów, czy warsztaty wytwarzania ziołowych mydełek i soli kąpielowych. Te ostatnie, oprócz samego nauczenia ciekawej rzeczy, mają również walor edukacji ekologicznej, wskazując, jak bez użycia szkodliwej chemii, za to z zastosowaniem ziół, stworzyć coś, co będzie znakomitą pamiątką z Brennej czy Wędryni.
Nietuzinkową atrakcją jest również gra terenowa „Wędrownik”. Jej założenia bazują na zasadach działania programu lojalnościowego, w którym w miarę odwiedzenia kolejnych, miejsc na trasie łączącej Brenną z Wędrynią, zdobywa się punktywymieniane następnie na nagrody. Łącznie, po obu stronach granicy można poznać dwanaście ciekawych miejsc związanych z lokalnymi atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi. Gra nie tylko zachęca do wspólnych, rodzinnych podróży i odkrywania niezwykłych, a blisko zlokalizowanych miejsc, ale też ponownie pokazuje widoczną nić współpracy transgranicznej.
Zachęcamy turystów odwiedzających nasze partnerskie gminy, a także mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, by poznali nowopowstałe atrakcje turystyczne, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie. Zostańcie „Wędrownikami”, odkryjcie magiczne miejsca blisko siebie i zdobądźcie nagrody!
Gra terenowa “Wędrownik”
Gmina Brenna oraz czeska Gmina Wędrynia zapraszają do udziału w grze terenowej „Wędrownik”, dzięki której poznasz ciekawe miejsca i zwiedzisz pogranicze polsko – czeskie. Szczegóły w Internecie oraz w Informacjach Turystycznych Brennej i Wędryni. Gra jest realizowana w ramach projektu „Aktywnie w naturze” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska i budżetu państwa RP w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko
Grupa “Wędrowników” na facebooku – kliknij tutaj!
Strona Wędryni dot. gry terenowej – kliknij tutaj!
Broszury (przewodniki po grze) dostępne są w:
PL:
– Informacji Turystycznej w Brennej, 43-438 Brenna, ul. Wyzwolenia 77
CZ:
– Biblioteka gminna w Wędryni, Vendryně č. p. 464, 739 94 Vendryně
– Urząd Gminy Wędrynia, Vendryně č. p. 500, 739 94 Vendryně
– Hotel Vitality, Vendryně č. p. 1217, 739 94 Vendryně
Zadaniem odkrywców jest odwiedzenie wyznaczonych miejsc wraz z udokumentowaniem ich „zdobycia”. Potwierdzić odwiedzenie miejsca należy poprzez:
– wyraźną i czytelną fotografię (selfie) poszukiwacza z danego miejsca (minimum 3 fotografie z polskiej strony i 3 fotografie z czeskiej strony)
oraz
– odpowiedź na wszystkie sekretne pytania z gry
Po „zdobyciu” wszystkich miejsc nagrodę w postaci: ziołowych soli kąpielowych, mydełek i torby ekologicznej można odebrać w Informacji Turystycznej w Brennej lub w Bibliotece i Hotelu Vitality w Vendryně (po weryfikacji zdjęć i sekretnych odpowiedzi).