Koncert na 70-lecie

0
1027
- reklama -

Całkowity lub częściowy brak wzroku dla wielu ludzi na całym świecie jest codziennością, od której nie ma ucieczki. Niepełnosprawność wzroku to wyzwanie zarówno dla osób nią dotkniętych, jak i dla ich bliskich. Problemów związanych z tą niepełnosprawnością nie brakuje, jednak większość z niewidomych i niedowidzących, pomimo swojej niepełnosprawności stara się żyć tak jak przed utratą wzroku.
Ważne jest, aby widzący mogli sami zagłębić się w świat ciemności i przez to zrozumieć potrzeby, ale i możliwości osób niewidomych.

Każdego roku 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. W tym to właśnie dniu stowarzyszenia zrzeszające osoby z dysfunkcją wzroku organizują spotkania, na które zapraszani są nie tylko niewidomi, lecz również ci, którzy mają wpływ na wiele dziedzin życia osób z dysfunkcją wzroku.
Jednym z takich stowarzyszeń jest Polski Związek Niewidomych, organizujący szereg działań, dzięki którym osoby niewidzące odnajdują się na nowo w swojej codzienności.
W związku z 70. rocznicą powstania PZN Koło Grodzkie w Bielsku Białej zorganizowało koncert, podczas którego wystąpili niewidomi artyści: zespół Sleep of the Tank, Jakub Smyrak, duet Daria Barszczyk i Piotr Żołądek.

Koncert odbył się w Bielskim Centrum Kultury, a na widowni zasiedli nie tylko niewidomi i ich bliscy, ale także przybyli przedstawiciele placówek kulturalnych i sportowych. Na uroczystości nie zabrakło delegacji z Urzędu Marszałkowskiego, jak również Burmistrzów Bielska Białej oraz Szczyrku.

Organizatorzy nie zapomnieli o mieszkańcach Cieszyna, między innymi o załodze „Tramwaju Cieszyńskiego” zapraszając do wspólnego świętowania.

- reklama -

Gospodarzem koncertu było Bielskie Koło Grodzkie PZN na czele z niewidzącym prezesem Tadeuszem Gieryczem, który witając przybyłych w krótkich słowach nakreślił problematykę związaną z niewidzeniem podkreślając rolę jaką pełnią w życiu osób z niepełnosprawnością wzroku osoby widzące, dla których wsparcie i podanie tak zwanej pomocnej dłoni jest czymś, co pozwala na znaczne zminimalizowanie skutków, jakie niesie z sobą brak wzroku.
Była duża dawka dobrej muzyki. Jakub w wierszu „Nierozłączni” przedstawił swoją „przyjaciółkę białą laskę”. To co można było zauważyć, to dystans jaki do swojej niepełnosprawności mają osoby, dla których jest ona codziennością.