Sterylizacja psów i kotów – dofinansowana przez gminy

0
91
- reklama -

Od lat prowadzone są akcje promujące sterylizacje zwierząt domowych takich jak kot czy pies. O ile zwierzęta trzymane w warunkach domowych sterylizowane są głównie dla korzyści zdrowotnych, o tyle sterylizacja zwierząt trzymanych w budach lub luzem na posesji ma charakter zapobiegający nadmiernemu namnażaniu, które jest głównym powodem bezdomności zwierząt.

Czym jest sterylizacja? To potoczna nazwa zabiegu kastracji przeprowadzonego na samcach lub samicach. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu jajników, jajowowdów i macicy u suczki lub kotki oraz usunięciu jader u psa lub kota. Zabieg jest bezpieczny przy zachowaniu zasad higieny w pierwszych dniach po nim. Być może dlatego nie cieszy się zbytnią popularnością we wsi polskiej, na której dbanie o psa często nie mieści się w najniższych standardach. Dobrym rozwiązaniem byłoby przetrzymanie zwierzęcia w lecznicy przez pierwsze trzy, cztery dni, aż minie niebezpieczeństwo zakażenia, by wrócił bezpieczny na posesję. Gminy powinny rozpatrzyć również taki kształt pomocowy dla wiejskich psów i kotów.

Jak przebiega obecnie dofinansowanie?

Wiele gmin w Polsce w celu zachęty i pomocy, dofinansowuje lub wręcz finansuje sterylizację zwierzat domowych (czyli psa lub kota). Dostępność zależy od sumy uchwalonej przez gminę. W przypadku Cieszyna przeznaczono na ten cel 20 tysięcy zlotych.

- reklama -

Znakowanie psów i kotów za pomocą elektronicznego mikroprocesora oraz ich rejestracja w bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie, a także zabiegi sterylizacji
i kastracji psów i kotów są realizowane z 50% udziałem finansowym Gminy Cieszyn. Zabiegi mogą być zrealizowane po przedłożeniu przez posiadacza zwierzęcia zlecenia, wydanego na jego wniosek przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Do uzyskania dofinansowania do zabiegów sterylizacji lub kastracji psów i kotów uprawnieni są właściciele lub osoby, pod których opieką znajdują się zwierzęta, posiadający stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie Cieszyna, a psy i koty będące pod ich opieką zostały oznakowane elektronicznie i zarejestrowane w bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie.” – czytamy na stronach UM Cieszyna.

Dofinansowanie można otrzymać maksymalnie do dwóch zwierząt w roku kalendarzowym.
„Po zlecenia na zabiegi realizowane w ramach programu można zgłaszać się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie, od dnia 22 marca 2021 r. do wyczerpania kwoty przeznaczonej na realizację zadania.” – brzmią dalsze informacje.
Zgodnie z informacją na stronach Urzędu Miejskiego Cieszyna wnioski  pobieramy ze strony internetowej UM w Cieszynie lub w formie papierowej w hallu UM w Cieszynie oraz w gabinetach weterynaryjnych, które podpisały z Gminą Cieszyn umowę na wykonywanie dofinansowywanych zabiegów, tj.:

1. Gab. Wet. VETMAR Marcin Goryczka, Cieszyn, ul. Hażlaska 4
2. Gab. Wet. HAVET Jarosław Hajek, Cieszyn, ul. Jaworowa 10
3. Gab. Wet. OLWET Aleksandra Leżańska, Cieszyn, ul. B. Chrobrego 25
4. Przychodnia Weterynaryjna G.Ramisz, P. Ramisz, Cieszyn, ul. Bielska 3

Koszty zabiegu są różne w zależności od płci oraz wielkości zwierzęcia.
Orientacyjnie ceny poniżej:

Rodzaj zabiegu i cena (zł brutto)
Sterylizacja kotki 150,00
Kastracja kocura 100,00
Sterylizacja suki do 15 kg 300,00
Sterylizacja suki 15-30 kg 350,00
Sterylizacja suki pow. 30 kg 450,00
Kastracja psa do 15 kg 170,00
Kastracja psa 15-30 kg 200,00
Kastracja psa pow. 30 kg 250,00

 

 

 

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here