Sterylizacja psów i kotów – dofinansowana przez gminy

0
1590
- reklama -

Od lat prowadzone są akcje promujące sterylizacje zwierząt domowych takich jak kot czy pies. O ile zwierzęta trzymane w warunkach domowych sterylizowane są głównie dla korzyści zdrowotnych, o tyle sterylizacja zwierząt trzymanych w budach lub luzem na posesji ma charakter zapobiegający nadmiernemu namnażaniu, które jest głównym powodem bezdomności zwierząt.

Czym jest sterylizacja? Jest to zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy u suczki lub kotki oraz usunięciu jader u psa lub kota (poprawna nazwa zabiegu u samca to kastracja). Zabieg jest bezpieczny przy zachowaniu zasad higieny w pierwszych dniach po nim. Być może dlatego nie cieszy się zbytnią popularnością we wsi polskiej, na której dbanie o psa często nie mieści się w najniższych standardach. Dobrym rozwiązaniem byłoby przetrzymanie zwierzęcia w lecznicy przez pierwsze trzy, cztery dni, aż minie niebezpieczeństwo zakażenia, by wrócił bezpieczny na posesję. Gminy powinny rozpatrzyć również taki kształt pomocowy dla wiejskich psów i kotów.

Jak przebiega obecnie dofinansowanie?

Wiele gmin w Polsce w celu zachęty i pomocy, dofinansowuje lub wręcz finansuje sterylizację zwierzat domowych (czyli psa lub kota). Dostępność zależy od sumy uchwalonej przez gminę. W przypadku Cieszyna przeznaczono na ten cel 20 tysięcy zlotych.

- reklama -

Znakowanie psów i kotów za pomocą elektronicznego mikroprocesora oraz ich rejestracja w bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie, a także zabiegi sterylizacji
i kastracji psów i kotów są realizowane z 50% udziałem finansowym Gminy Cieszyn. Zabiegi mogą być zrealizowane po przedłożeniu przez posiadacza zwierzęcia zlecenia, wydanego na jego wniosek przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Do uzyskania dofinansowania do zabiegów sterylizacji lub kastracji psów i kotów uprawnieni są właściciele lub osoby, pod których opieką znajdują się zwierzęta, posiadający stałe lub tymczasowe zameldowanie na terenie Cieszyna, a psy i koty będące pod ich opieką zostały oznakowane elektronicznie i zarejestrowane w bazie danych zwierząt oznakowanych elektronicznie.” – czytamy na stronach UM Cieszyna.

Dofinansowanie można otrzymać maksymalnie do dwóch zwierząt w roku kalendarzowym.
„Po zlecenia na zabiegi realizowane w ramach programu można zgłaszać się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie, od dnia 22 marca 2021 r. do wyczerpania kwoty przeznaczonej na realizację zadania.” – brzmią dalsze informacje.
Zgodnie z informacją na stronach Urzędu Miejskiego Cieszyna wnioski  pobieramy ze strony internetowej UM w Cieszynie lub w formie papierowej w hallu UM w Cieszynie oraz w gabinetach weterynaryjnych, które podpisały z Gminą Cieszyn umowę na wykonywanie dofinansowywanych zabiegów, tj.:

1. Gab. Wet. VETMAR Marcin Goryczka, Cieszyn, ul. Hażlaska 4
2. Gab. Wet. HAVET Jarosław Hajek, Cieszyn, ul. Jaworowa 10
3. Gab. Wet. OLWET Aleksandra Leżańska, Cieszyn, ul. B. Chrobrego 25
4. Przychodnia Weterynaryjna G.Ramisz, P. Ramisz, Cieszyn, ul. Bielska 3

Koszty zabiegu są różne w zależności od płci oraz wielkości zwierzęcia.
Orientacyjnie ceny poniżej:

Rodzaj zabiegu i cena (zł brutto)
Sterylizacja kotki 150,00
Kastracja kocura 100,00
Sterylizacja suki do 15 kg 300,00
Sterylizacja suki 15-30 kg 350,00
Sterylizacja suki pow. 30 kg 450,00
Kastracja psa do 15 kg 170,00
Kastracja psa 15-30 kg 200,00
Kastracja psa pow. 30 kg 250,00