Strumień – natchnienie artystów

0
2016
Ratusz w Strumieniu, fot. arch. UM
- reklama -

Ratusz
Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Strumienia jest najstarszy w województwie śląskim ratusz. Wzniesiono go w 1628 r., a pod koniec XVIII w. przebudowano w stylu barokowym. Spłonął w wielkim pożarze miasta w 1793 r., ale dzięki wsparciu księcia Alberta sasko-cieszyńskiego szybko został odbudowany.
Pierwotnie budynek posiadał dwie kondygnacje, w XIX w. dobudowana została trzecia, jednak z zachowaniem cech stylu. O urodzie ratusza decyduje wieża, z ciekawie ukształtowanym gzymsem, pod którym zamontowano cztery tarcze zegara. Wieżę przykrywa baniasty hełm z iglicą.
Najstarszą częścią ratusza są jego piwnice o sklepieniu kolebkowym. Mieści się w nich „Galeria Pod Ratuszem”. W samym ratuszu siedzibę mają Urząd Miasta, Rada Miejska i Urząd Stanu Cywilnego. Przed laty do ratusza przylegały parterowe kamienice mieszczańskie. Otaczały one cały rynek. Ich obecny kształt zawdzięczamy przebudowom w XIX w., lecz wprawne oko dostrzeże w nich ślady barokowej stylizacji.

Galeria Pod Ratuszem
Galeria Pod Ratuszem to jedyna w regionie galeria usytuowana w murach Urzędu Miejskiego. Zamokłe i zagrzybione piwnice zmieniły się w miejsce tętniące sztuką. Dziś już nikt nie pamięta jak galeria wyglądała przed rewitalizacją. Niewykorzystane piwnice zaadaptowano na galerię o powierzchni 137 m kw. Remont galerii był możliwy dzięki unijnej pomocy. W ramach współpracy transgranicznej z Województwem Żylińskim gmina Strumień zrealizowała projekt pt.: „Budatin – Strumień: Rewitalizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego”. Galerię otwarto 9 maja 2011 r. wystawą słowackiego druciarstwa. Niepowtarzalne sklepienia strumieńskiego ratusza tworzą w galerii szczególny klimat. Odbywają się tu liczne kameralne wystawy, wernisaże i spotkania autorskie. W godzinach pracy Urzędu Miejskiego każdy może wstąpić, aby zwiedzić aktualnie prezentowaną wystawę. Istnieje możliwość zwiedzania dla grup zorganizowanych, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod numerami 33 857 01 82, 781 727 772.

Sanktuarium pw. św. Barbary
Kościół powstał pod koniec XVIII w. w miejscu drewnianego poprzednika. Ufundował go czwarty syn polskiego króla Augusta III Mocnego, książę Albert, o czym świadczy herb nad wejściem do kościoła – wykuty w piaskowcu i przedstawiający Pogoń Litewską. W 1936 r. kościół przeszedł gruntowny remont, lecz podczas bombardowań Armii Czerwonej i ostrzału wycofujących się wojsk niemieckich w 1945 r. doznał poważnych uszkodzeń. Odbudowano go tuż po wojnie. W 2009 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium.

Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji
W centrum znajduje się odkryty basen z dwoma zjeżdżalniami, korty tenisowe, ścianki do squasha i plac zabaw dla dzieci. W obiekcie swoją siedzibę ma Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, w którym znajduje się sala widowiskowa na 180 osób, pracownia ceramiczna, pracowania z ciemnią fotograficzną oraz inne pomieszczenia przeznaczone na próby i warsztaty kół zainteresowań. W MGOK-u działa również wypożyczalnia strojów karnawałowych mająca w swojej ofercie ok. 600 barwnych kostiumów dla dzieci i nie tylko.
W MGOK-u mieści się również Izba Regionalna im. Mariana Wójtowicza nazwana od imienia znawcy oraz miłośnika Ziemi Śląska Cieszyńskiego. Powstała w 2014r. Opiekunem Izby jest Macierz Ziemi
Cieszyńskiej Koło w Strumieniu. Jej celem jest przybliżenie historii, tradycji oraz zwyczajów młodym pokoleniom. Można tutaj zapoznać się z dawnym wystrojem mieszkań oraz narzędziami jakimi posługiwali się dawniej mieszkańcy Strumienia i okolic. Izba otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. tel. 33 857 01 74.

- reklama -

Park Miejski w Strumieniu
Park Miejski po rewitalizacji stał się miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców miasta jak i gości. Kiedy dzieci bawią się na placu zabaw, dorośli mogą odpocząć na ławce przy fontannie, w której zamiast zwykłej wody tryska solanka jodowo-bromowa wydobywana w pobliskim Zabłociu. Woda ma niezwykle duże stężenie jodu, przekraczające 144 mg/l (woda w Bałtyku ma maksymalnie 3 mg/l). Sprawia to, że w całym Parku panuje zdrowotny, morski klimat. Inhalacja solankowa wspomaga leczenie astmy, niedoczynności tarczycy, a także poprawia metabolizm i wzmacnia narzędzia obronne organizmu. Fontannę urozmaicają rzeźby ozdobne – Utopiec i Żaba – nawiązujące do nazwy produktu turystycznego. Park, szczególnie w sezonie letnim, tętni życiem. W części rekreacyjnej parku można pograć w szachy, ping-ponga czy koszykówkę. Park Miejski jest również miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów czy spotkań filmowych.

Tężnia w Drogomyślu
Znajduje się w centralnym punkcie „Przyjaznego Skweru”, który powstał w ramach środków z transgranicznego projektu „Aktywni na granicy”. Przekazana została oficjalnie 1 lipca 2018r. Doskonale uzupełnia przestrzeń skweru pod kątem estetycznym jak i zdrowotnym. Jest to pierwsza mini tężnia solankowa w gminie Strumień. Dzięki niej, również w Drogomyślu można pooddychać Solanką z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr.

Izba Regionalna im. Emilii Michalskiej w Pruchnej
Powstała ku pamięci Emilii Michalskiej – poetki i malarki. Oddaje również cześć rzeźbiarzowi Ludwikowi Habarcie oraz pisarzowi Józefowi Kornblumowi. W skład ekspozycji wchodzą obrazy, pamiątki, tomiki wierszy, listy, książki, materiały fotograficzne oraz rzeczy osobiste artystów. Zwiedzający mogą również podziwiać dorobek współczesnych Prucheńskich twórców. W Izbie znajduje się też ofiarowana przez miejscową OSP, zabytkowa figura św. Floriana – patrona strażaków. Izbę można zwiedzać podczas dni otwartych w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godz. od 12.00 – 15.00 lub po wcześniejszym umówieniu się z opiekunem tel. 505 929 978

STRUMIEŃ
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 2, 43-246 Strumień
tel. 33 857 00 48